Vánoční koledy, ruční výrobky, andělé, dopisy Ježíškovi i tradiční vánoční zvyky. To vše představily víkendové Krušnohorské trhy v Lokti.
Vánoční trhy, které se konaly v sobotu a zasahovaly až do adventní neděle, se jako tradičně konaly na hradě Loket. Návštěvníci se mohli těšit nejen na stánky plné pochutin, oblečení, svíček, mýdel nebo ručních výrobků, ale také na bohatý program, který Krušnohorské trhy doprovázel.

Při letošních trzích se návštěvníkům představily tradiční stará řemesla a zvyky, které se vážou ke Krušným horám a Poohří. Paličkářství, dřevořezbářství, výroba slaměných ozdob a vonných františků nebo zdobení perníčků, taková tradiční řemesla mohli návštěvníci nejen vidět, ale také si je vyzkoušet.

Pokud někdo zapomněl na vánoční zvyky, mohl si vyzkoušet lití olova nebo pouštění skořápkových lodiček. Pro nejmenší byla připravena andělská dílna, vyprávění krušnohorských příběhů pro Marzebillu v loketské čajovně nebo loutkové divadlo Buchty a Loutky. Program doprovázely hudební a pěvecké sbory, jako je staropražská kapela Třehusk, pěvecký sbor Cubitus Loket nebo Folklorní soubor Krušnohor. Večer se pak návštěvníkům představilo ohnivé divadlo s názvem Ignis. Oba dva dny Krušnohorské trhy hlídalo několik habartovských četníků v prvorepublikových kostýmech, kteří práci vykonávali tak svědomitě, že se jim podařilo lapit i nebezpečného zloděje.

Autor: Sandra Kubíčková