V tržiště s patnácti stánky se v sobotu dopoledne opět proměnilo náměstí v Lokti. Pěstitelé a drobní regionální výrobci zde prodávali své produkty. Kdo chtěl, mohl si zakoupit zauzené ryby, ovčí a kozí sýry, pečivo, koření, masné výrobky či kvalitní medy.
„My na farmářské trhy chodíme pravidelně. Koupili jsme si paštiku, med a uzenou rybu, která je opravdu výborná. Očekávali jsme ovoce a zeleninu, ale ta se bohužel na trzích neobjevila. Měli tu snad pouze česnek,“ řekla Jana Zapfová z Lokte.

Radnice se snaží, aby nabídka byla co nejpestřejší. Ne vždy se ale podaří, aby přijeli všichni pozvaní farmáři. „Není jich zase až tak moc, a když už, tak raději prodávají takzvaně ze dvora. Je to pro ně jednodušší, ale na trzích se zase můžou prezentovat svými produkty. V zásadě si udělat reklamu. Pravidelně k nám do Lokte například jezdí z farmy Belina na Toužimsku nebo ze sýrovny z Abertam,“ uvedl místostarosta Lokte Petr Zahradníček.
Mnozí prodejci tvrdí, že jsou v sezóně značně vytížení. „Když stíháme, tak trhy objíždíme. Řekla bych, že o náš med je zájem. Máme své stálé štamgasty, kteří se vracejí,“ pověděla Irena Šefčíková, která pomáhá manželovi se včelařením.

Město získalo na pořádání farmářských trhů grant z Ministerstva životního prostředí. Za výhodu radní považují atmosféru tržiště v centru na náměstí, ale především jejich pravidelnost. V Lokti se konají vždy první sobotu v měsíci už od května. Na ty následující v říjnu navíc naváže bleší trh, kdy v neděli 2. října využijí Lokeťané stánků tržiště k uspořádání vlastní prodejní akce. Na trhu budou pod patronací zdejší knihovny prodávat děti své hračky, ale prostor dostanou i jejich rodiče.

Podle Zahradníčka by se mohly farmářské trhy uskutečnit ještě v prosinci před Vánocemi. Přes zimu už ale město s pořádáním trhů nepočítá.
„V zimě všechno vyhodnotíme, abychom se ještě lépe připravili na rok příští. Farmářů v regionu zase tolik není a trápí nás poněkud chaotické pořádání trhů v různých termínech na všelijakých místech regionu. My sázíme na pevně stanovené dny a tradici,“ zdůraznil místostarosta.
Kynšperk nad Ohří si pro své farmářské trhy vybral pátky. Zrovna 9. září pořádá jejich čtvrté pokračování. Stánky se zbožím zákazníci naleznou na náměstí SNP před kinem. Začátek je v 9 hodin. „Je pravda, že se s podobnými trhy lidově řečeno roztrhl pytel. My jsme je odstartovali v květnu a hodláme v nich pokračovat. Lidé si už na ně zvykli, a dokonce se ptají, kdy už farmáři do města opět přijedou,“ sdělil starosta Kynšperka nad Ohří Tomáš Svoboda.