Písmena K+M+B na dveřích a trojice králů za nimi? Tato scéna ani dnes nepatří do legend. Právě v těchto dnech začíná na mnoha místech republiky Tříkrálová sbírka, kdy dobrovolníci vyrazí do ulic koledovat o příspěvek na dobrou věc. Na Sokolovsku mohou lidé podpořit například vznik hospice, adopci na dálku nebo nemocné chlapce z regionu.

„Koledujeme s dětmi každoročně v Krajkové. Místní už jsou na to zvyklí, a tak se ke tříkrálovým koledníkům staví štědře," prozradil jeden z dospělých koledníků Radek Pitra. Královské kostýmy ale oblékají děti, dospělí je pouze doprovázejí. „Trojice dětí vždy chodí v doprovodu dospělých. První koledníci letos vyrazili do ulic už v neděli, sbírka potrvá až do 12. ledna," vysvětlil Jan Sebján, ředitel sokolovské farní charity, která sbírku organizuje. „Jaký máme letos cíl? Vybrat sto tisíc korun. Peníze budou určeny především na otevření domácího hospicu v Sokolově, takové zařízení tady chybí. Pokud se podaří vybrat peněz dost, poputují také na podporu adopce na dálku nebo jako příspěvek na rehabilitaci nemocných chlapců – Františka Lehnera a Honzíka Šnajdra," říká Sebján. Do sbírky se na Sokolovsku zapojilo 25 koledníků, kteří projdou s kasičkami města a obce v celém regionu.

Slavnostní zahájení Tříkrálové sbírky proběhlo už v pátek 2. ledna. Koledníci si na sokolovské faře vyzvedli kasičky a ke kostelu sv. Jakuba staršího je potom městem dovezl vůz tažený koňmi. „Vůz s koňmi byl pro děti úžasnou atrakcí. Moc za něj děkujeme panu Gösslovi ze Stříbrné," doplnil ředitel. V kostele se pak sbírka dočkala také požehnání od faráře Petra Bauchnera.