Město si totiž letos připomíná 825. výročí první písemné zmínky o obci, 125. výročí povýšení Chodova na město, a aby těch půlkulatých výročí nebylo málo, 145 let od založení sboru oslaví i chodovští dobrovolní hasiči. Velká sláva se sice chystá až na září, ale už od počátku roku pracuje několik organizačních týmů na tom, aby oslavy byly vskutku velkolepé.

„Oslavy byly vždycky v duchu historizujícím, letos bychom chtěli tuto filozofii trochu změnit a představit moderní Chodov,“ nastínil plán oslav starosta Chodova Patrik Pizinger. Na přípravě se pilně pracuje a program už začíná nabývat konkrétní podoby. Už nyní je jasné, že kromě slavnostního průvodu se bude program odehrávat i v areálu Spartaku, kde se představí se svými ukázkami záchranářské složky a také tu dostanou v malé přehlídce prostor různé chodovské kapely. „Hlavní hvězdou hudební části bude pak legendární Olympic,“ doplnil k programu mluvčí města Martin Polák.

Součástí oslav bude i tradiční slavnostní udílení tří městských ocenění. Listinu města Chodova, Městskou pečeť a Čestné občanství mohou získat lidé, kteří se výrazným způsobem zapsali do života města. Radnice už oslovila spolky, sdružení, organizace, ale i obyvatele, aby nominovali své kandidáty. I v udílení ocenění je jedna novinka. „Chtěli bychom nově vedle fyzických osob ocenit například i spolek, organizaci či právnickou osobu. Vnímáme, že jsou v Chodově organizace či spolky, které budují úspěch města týmově,“ vysvětlil starosta Pizinger. Jak doplnil, nominace je možné posílat v průběhu jara.

Při městských oslavách si přijdou na své i labužníci. Chuťové buňky určitě ošizeny nebudou, a to ani ty pivní. Po pěti letech nechá Chodov opět uvařit várku chodovského piva Vavřinec. „Vaří se pro nás v Plzni a sládek vychází z toho, jaké pivo se v té době vařilo, a z dostupných ingrediencí,“ vysvětlil starosta. Původní receptura se totiž nedochovala. Poprvé mohli Vavřince ochutnat účastníci slavností před pěti lety.

Slavnosti rovněž potěší i Chodováky, na které se nedostala obrazová publikace s historickými i současnými snímky města. Protože poptávka po chodovské historii je velká, městský historik Miloš Bělohlávek už pracuje na publikaci, která spatří světlo světa právě při příležitosti oslav. „Půjde víceméně o historickou procházku celým městem. V rámci osmi kapitol budou představeny jednotlivé části města, jejich historický vývoj a pak postupně veškerý obrazový materiál, který jsem doposud nashromáždil,“ přiblížil historik chystanou publikaci. Na více než 300 stranách budou obrazy a texty v poměru 2:1. „Chodováci se tak mohou těšit na velké množství fotek, které doposud neměli možnost vidět,“ dodal.
Na chodovské oslavy se můžete těšit v září.