„Máme připravené dva typy programů," upřesnila Jitka Třísková, která má práci s dětmi a mládeží v muzeu na starost. Jeden z nich je zaměřený na konkrétní výstavu a ten druhý pak představuje stálou expozici. Ta je v současné době v rekonstrukci, kam ale mohou děti zamířit, jsou výstavy.

Zejména pro menší školáky je určená ta, která je věnována hračkám a jejich vývoji. „Mně se tady líbí domečky, kuchyňky a taky kočárky a panenky," řekly Martina, Maruška a Zuzka, čtvrťačky ze ZŠ ve Švabinského ulici, když si staré hračky prohlédly. „Mně zas, jak je to starý. Třeba 80 let. A taky je pěkná ta stará koloběžka nebo ty kostky," doplnili je jejich spolužáci Martin, Ondra, Ondřej a Franta. Školáci přišli na výstavu s paní učitelkou Alenou Röhryovou, a když si hračky prohlédli, pustili se do vlastních výtvorů. „Máme půjčenou stavebnici KAPLA a z ní si mohou postavit nějakou stavbu, případně se i zúčastnit soutěže," přiblížila Jitka Třísková. Stačí si vyfotit, co vytvořili, a poslat na e-mailovou adresu, kterou dostanou u pokladny.

Ač máme ve zvyku dnešní děti spojovat často se slovem počítačové, dřevěné kostky je naprosto zaujaly. A bylo leckde vidět, že nejsou žádnými amatéry. „Hodně stavíme z lega a tohle nás hodně chytlo," vysvětlili mi Láďa, Dominik a Petr. Vzápětí jsem ale pochopila, že s těmi počítači jsem nebyla zas až tak úplně mimo. „My tady hrajeme takovou hru," objasnili kluci, „máme panáčka a děláme mu různé překážky. Projde je, přeskáče, třeba vylítne, začne se točit, jen nesmí umřít." Kluci zkrátka do dřevěné podoby převedli počítačovou hru.

O programy je zájem nejen mezi sokolovskými školami. „Jezdí k nám i školy z Kraslic, Oloví, Lomnice nebo třeba z Chodova," poznamenala Třísková. Objednat se je možné přes stránky muzea.