Celníci přišli s účinnou zbraní v boji s nelegálním zbožím na vietnamských tržnicích! Tou je nepřetržitý dohled, kdy celníci 24 hodin denně kontrolují dění v prostorách tržnice. Tato akce se na Chebsku koná v krátké době už podruhé. Podzimní zásah v Aši slavil úspěch.

Odborníci ale váhají, zda bude mít nepřetržitý dohled ve Vojtanově stejně kladný účinek jako v ašském Lipovém dvoře. Podle mluvčí celníků Jitky Blahutové už trhovci v Aši upustili od prodeje padělků a napodobenin a své stánky řádně označili. Každému je tak jasné, kdo stánek provozuje. „Stejného efektu chceme dosáhnout i na tržnici ve Vojtanově,“ zdůraznila Blahutová.
Ve Vojtanově ale chybí správce, který dbá na dodržování zákonů. Místní tržnice zde totiž podle kompetentních úředníků stojí 'načerno', a to už několik let.
Tržnici ve Vojtanově hlídají celníci od pondělí 4. února. Mluvčí celníků již dříve vysvětlila, proč k takovému kroku přistupují. „Trhovci mají první dny většinou zavřeno. My jim ale v prodávání legálního zboží nebráníme.“
Trhovci často sami pochopí, že je lepší i přes nepřetržitý dohled celníků své stánky otevřít a prodávat už jen legální zboží. Tak tomu bylo i v ašské tržnici Lipový dvůr. Ačkoliv ze začátku trvalému dohledu vedení místní radnice příliš nevěřilo, od té doby potíže zmizely.

Obchodníci si uvědomili, že prodejem pirátských nosičů či falešného značkového oblečení nedosáhnou žádných velkých výdělků, ale pouze nepříjemných problémů.
„Naši pracovníci i zde stále provádějí namátkové kontroly,“ sdělila mluvčí Celního ředitelství v Plzni Jitka Blahutová. „Tržnice je i po ukončení nepřetržitého dohledu v pořádku. Trhovci zákon neporušují, a to i díky správci tržnice, který je velice iniciativní.“
Ale právě tato důležitá složka ve Vojtanově chybí. Dřevěné stánky v obci stojí bez povolení, a to již údajně několik let. Pozemek je ve vlastnictví soukromé osoby. Podle informací měla být majitelkou jednaosmdesátiletá osoba, která jej převedla na svého příbuzného. Ten se má ale údajně v této kauze bránit faktem, že není stavebník.

Celní dohled tam ale jen tak rychle neskončí. Jitka Blahutová nevyvrátila, se tam mohou celníci zdržet stejně tak dlouho jako v Aši. Kontrola se ale koná ve velice napjaté atmosféře. Ačkoliv mluvčí spojitost popírá, mnozí si dohled spojují s incidentem, který se stal minulý týden. Jeden z trhovců napadl celníka s nožem v ruce a pobodal ho.