Vsobotu 28. dubna jsme se zúčastnili pěkného autobusového zájezdu s KČT (Klubem českých turistů) do severních Čech. Zájezdy pořádá Láďa Zoubek z KČT asi čtyřikrát ročně.
Tentokrát nám vybral jako první cíl cesty obec Zubrnice, nedaleko Ústí nad Labem. Zde se nachází nádherný skanzen, který nám ochotně ukázala i popsala naše průvodkyně. Mohli jsme tak vidět např. zemědělskou usedlost z roku 1808, obdivovat krásnou kašnu, původně ze Střížovic z roku 1695, či zahrádku s různým kořením pro hospodyňky.
Zajímavá byla prohlídka kostela sv. Máří Magdalény ze 14. století.Ten se měl původně za vlády jedné strany zbourat. Peníze vyčleněné na jeho zkázu však využili místní nebojácní občané naopak na jeho záchranu a opravili střechu kostela. Svoje školní léta jsme si připomněli ve školičce z roku 1863. Její zařízení ukázalo poválečná léta. Paradoxně na místě prezidentů se na nás dívali společně E. Beneš a J. V. Stalin vedle sebe.
V malém obchůdku jsme si mohli nakoupit suvenýry a pak již hurá na naučnou stezku k funkčnímu mlýnu z konce 18. století. O tom, že mele dodnes, jsme se mohli přesvědčit na vlastní oči.
Na závěr krásné prohlídky jsme si v Zubrnici prohlédli malé železniční muzeum. Leží na zrušené stanici Velké Březno - Úštěk. Trať se proslavila při natáčení filmu Páni kluci v roce 1975. Dnes jsme se zde mohli projet drezínou či nahlédnout do všedního života malé železniční stanice.
Po prohlídce muzea jsme se rozdělili na dvě skupiny. Někteří se vrátili do autobusu a cestu do dalšího místa - Velkého Března – absolvovali jím. Ale většina šla za velkého vedra 10 km lesní cestou přes hřeben po svých. Odměnou jim byla prohlídka zámku hraběcího rodu Chotků nebo rozkvetlého zámeckého parku. Cestu jsme zakončili obědem a chmelovým mokem z místního pivovaru.
Chtěl bych poděkovat za krásné zážitky a pěkný výlet našemu hlavnímu organizátorovi, a pokud byste se také chtěli s námi zúčastnit příštích akcí, kontaktujte Láďu Zoubka na Gymnáziu Sokolov.