Ráj pravých karbaníků. To by klidně mohla být restaurace Stříbrný potok v obci Stříbrná. Čas od času se zde totiž schází skupina hráčů, kteří si libují v mariáši. Zrovna tuto sobotu se tu znovu potkali při otevřeném turnaji, kde platí přísná pravidla. Klam a podvod se zde nepěstují. Vyhrává jen ten, kdo si zachová hráčského ducha a dobrá karta se ho drží až do samotného závěru napínavého klání.

„Tak, zajděte si na záchod, ať potom při hře neotravujete,“ vyzval hráče rozhodčí turnaje a připomenul pravidlo férové hry. Ještě než mariášníci vzali poprvé karty do ruky, čekalo je usazení k pěti stolům. „Je vás patnáct, tak si pojďte vylosovat svoje místa,“ zvolal rozhodčí. „Že bych vám ukázal karlovarskou losovačku a zašmátral hodně hluboko?“ zažertoval jeden z karbaníků Ivan Cetl z Kraslic. Ten už na začátku turnaje přiznával, že dnes není ve formě. „No, nevím, jak to dneska dopadne. První hra mi moc nevyšla,“ postěžoval si mariášník – v silné konkurenci nakonec vybojoval desáté místo.
Soutěžní klání v mariáši není pro amatéry. Třeba v sobotu museli hráči absolvovat pět hodinových kol. Poté se opět rozlosují a podle náhody usedají k různým stolům.

Do turnaje vstupuje každý se svojí osobitou taktikou. Důležité je také rozložení duševních sil. A doping? Ten v podobě piva je zde povolený, stejně jako vylepšování formy štamprlaty.
„Já na chvíli raději přejdu do kafe, ať jsem fit,“ zaznělo od jednoho stolu. A hraje se dál.

Restaurace Stříbrný potok je pro karetní dýchánky jako stvořená. Výhodou je především komorní prostředí s rychlou obsluhou, která již zná dobře vrtochy jednotlivých karbaníků a ví, že je nemůže příliš rušit. Někteří se totiž hodně soustředí.
Opodstatněnou roli zde má i rozhodčí, hraje se přece jenom o peníze, i když ne o velké sumy. Jakmile se objeví nějaká nejasnost, je po ruce pohotový sudí, který zná pravidla mariáše do posledního detailu.

Další zajímavou akcí, která se letos v létě v restauraci koná, je pivní olympiáda. Vypuknout by měla koncem prázdnin – 23. srpna.