Tři měsíce výuky, každý týden výcvik a závěrečné zkoušky, to vše zvládají členové kurzů sebeobrany v Sokolově.
Program je určený seniorům a ženám, kteří podle statistik bývají často oběťmi přepadení doma nebo na ulici. Někteří členové kurz absolvují už poněkolikáté. Tvrdí totiž, že opakování je matka moudrosti.

Své dovednosti mohou ukázat na samém závěru, kdy budou skládat dovednostní zkoušky. Předvedou komisi, co se za tři měsíce naučili a jak mohou využít kurz v praxi. „Máme zhruba 10 procent účastníků, kteří navštěvují kurz několik let. Vzhledem k věku některých z nich dokážeme pochopit, že si potřebují věci opakovat. Výcvik navštěvují i mladší ročníky, převážně ženy. Nedivím se, v dnešní době je lepší umět se ubránit a my jim tu možnost poskytujeme. Zkoušky, které se na konci dělají, nejsou náročné, ale účastníci mají alespoň motivaci," říká vedoucí oddělení prevence kriminality v Sokolově Hana Procházková.
Předešlé ročníky patřily převážně seniorům, později projevily zájem také ženy. Letošní rok se konají už pojedenácté a tyto dvě skupiny trénují společně. Navzájem se podporují a tvoří smíšené dvojice. Spolu se učí základní prvky karate nebo jak se ubránit obyčejnými pomůckami, jako je například deštník. S tím jim pomáhá také instruktor kurzu Jiří Matouš.
„Naučím vás hlavně tři věci – úprk, rychlý úprk a pane, prosím vás, nechte mě na pokoji," vítal humorně členy kurzu instruktor.

Pak ale následoval skutečný trénink. Lidé cvičili ve dvojicích i samostatně. Ukazovali si možnosti napadení, moment překvapení a zlepšovali svoji fyzickou zdatnost. Letošní výcviky mají i novinku, tentokrát se cvičí v jiném prostředí. Pro pořadatele i účastníky to je příjemná změna. Mají možnost trénovat přímo v prostoru vybaveném pro výcvik bojového umění. „Přihlásila jsem se do kurzů proto, abych se nebála chodit z nádraží domů. Když vidím kolikrát podezřelé lidi, mám strach projít. Chtěla jsem navštěvovat kurz s kamarádkou, ale nakonec budu chodit sama," říká členka kurzu Anna Šlechtová.
Podmínkou bezplatné výuky je pravidelná docházka. Člen, který třikrát kurz vynechá, bude automaticky vyloučený. Z předešlých ročníků měli pořadatelé negativní zkušenosti, lidé po několika lekcích nepřišli. Tím, že je kurz bezplatný, chtějí, aby lidé chodili pravidelně.

Pokud se někdo z kurzu oficiálně odhlásí, může nastoupit někdo jiný. Tréninky se konají každý čtvrtek od 18. hodiny.