Zkoušky ze znalosti zákonů a předpisů čekají koncem příštího roku strážníky v Chodově na Sokolovsku. Kdo by si myslel, že jde o nějaké formální přezkoušení, velice se mýlí. Testy jsou mnohonásobně těžší než například zkoušky v autoškole. A podle toho k nim strážníci také přistupují. Pokud testy nezvládnou, přijdou o práci.

„Když někdo u zkoušek neuspěje, má ještě opravné termíny. Pokud ani ty neudělá, tak u městské policie končí,“ uvedl strážník Pavel Antoš.
Velitel Městské policie v Chodově Josef Kertész svým mužům věří. „Zatím se nám nestalo, že by někdo zkouškami neprošel. Věřím, že tak tomu bude i tentokrát,“ prohlásil Kertész.

Než strážníci předstoupí před komisi Ministerstva vnitra, čeká je ještě příprava v soukromém vzdělávacím institutu v Příbrami. Tam mají šanci ještě dohnat, co předtím nestihli. „Kromě testů musíme zvládnout i praktické otázky. A ty mohou být různě kombinované,“ upřesnil Antoš.

A co strážníci musejí znát? Bývají to nejrůznější zákonné normy týkající se obecní policie, trestního práva či zákona o obcích.
„Je v tom i trocha kriminalistiky. To abychom věděli, jak se chovat na místě činu a nezničili stopy pro další pátrání,“ podotkl Antoš.

Každý strážník se na testy připravuje po svém. Někdo dokonce požádá manželku, aby ho přezkoušela. „Kromě učení je nutné také sledovat novelizace zákonů, které se postupně objevují,“ zmínil policista. „Na služebně je sada učebnic, do kterých mohou strážníci kdykoli nahlédnout. Své vlastní mají i doma,“ poznamenal Kertész.