Nepodařilo se ho ale naplnit, a tak se otevření odkládá. Krajský úřad má ale velký zájem, aby pobočka v kraji existovala, proto podle vyjádření zastupitelů kraje rozhodně úsilí o její zřízení nevzdávají. „Bohužel pro letošní rok se nepodařilo nabrat potřebný počet studentů,“ potvrdil krajský radní pro školství Jaroslav Bradáč. Podle jeho slov kamenem úrazu byly fyzické testy, které uchazeči nesplnili. Kraj má o pobočku vážný zájem. Proto podniká kroky, aby se to povedlo o rok později. „Nevzdáváme to, čekáme na vyjádření ministra obrany. Sešli jsme se s brigádní generálkou Armády ČR Lenkou Šmerdovou a bavili se o možnostech, jak bychom školu nastartovali. Dohodli jsme se, že by mohli polevit ve fyzických přijímacích testech,“ uvedl náměstek hejtmanky Petr Kubis. S tímto krokem souhlasí i Pavel Janus, ředitel ISŠTE, kde má pobočka sídlit. „Jestliže jdu studovat nějakou školu, tak k tomu přistupuji tak, že si určité návyky tam upevním. Ne že tam přijdu jako hotový zdatný voják,“ říká Janus.

Jednání přinesla ještě další možnost řešení. V Sokolově měl být otevřen strojírenský maturitní obor. „Armáda přišla s námětem, že by vedle maturitního byl potřebný i učební obor, který by vychovával specialisty řemeslného typu, kteří armádě chybí,“ poukázal Bradáč.

Kromě jednání se teď kraj zaměří na propagaci a informovanost zejména mezi žáky 8. a 9. ročníků základních škol. Vojáci budou jezdit do škol a pracovat s vycházejícími žáky. Velkolepý bude i Den s armádou v září v Sokolově. Krajské vojenské velitelství připravuje na 17. září soutěž pro čtyřčlenné hlídky osmáků a deváťáků s názvem Krušnohorská hlídka. Účastníky čeká třeba běh či shyby. Vítězové se podívají do letecké základny v Čáslavi. Vojáci budou i na výstavě škol Kam po základní škole v září na ISŠTE.

„Je to atraktivní obor, který do tohoto kraje patří, kraj tyto obory potřebuje. Máme tu i unikátní vojenský prostor,“ je přesvědčená hejtmanka Jana Mračková Vildumetzová.