Vůbec poprvé budou Karlovy Vary hostit turnaj ultimátních zápasníků. A podle pořadatelů to hned napoprvé bude největší akce tohoto typu v České republice. V kleci proti sobě nastoupí zápasníci nejen z Čech, ale také z Německa, Holandska, Rakouska, Portugalska či dokonce z Brazílie. Ultimátní zápasy v současné podobě je poměrně mladý sport, i když jeho prvopočátky sahají do dávné minulosti.

První zápasy

První veřejné zápasy se objevili už ve starém Římě. Římané v polovině 3. století před Kristem převzali od Etrusků zvyk doprovázet pohřební slavnosti významných mužů zápasy na život a na smrt. Tyto první zápasy se odehrávaly před smrtelnou postelí, na které odpočívalo tělo nebožtíka. Tam proti sobě museli nastoupit váleční zajatci, aby svojí krví usmířili ducha mrtvého a získali přízeň bohů smrti.
Z tohoto zvyku si Římané brzy udělali zábavné akce s pestrým programem. V těchto zápasech bojovali zločinci, zajatci, otroci a dobrovolníci, kteří byli cvičení ve velkých gladiátorských školách. Gladiátorské zápasy pro pobavení publika se tak rozrostly, že při nich zemřely i stovky lidí během jednoho dne.

´Bez pravidel´

Dnešní „gladiátorské“ boje však nemají s těmi původními mnoho společného. Především při nich neumírají lidé. Současné „mezní zápasy“ totiž přecejen nejsou tak docela bez pravidel. Těch několik omezení, které zápasy mají, spolehlivě zajišťuje aby mezi bojovníky nedocházelo k závažným ujmám na zdraví nebo dokonce k úmrtím. V historii ultimátních zápasů zemřel zatím jediný človek, což oproti „méně tvrdým“ sportům představuje jen velmi malé procento. Většina těchto zápasů se odehrává na zemi a končí vzdáním se jednoho ze soupeřů po nasazení páky nebo škcení.
V dnešních ultimátních soutěžích jde spíše o to, který bojovník či styl je nejlepší. Přihlásit se má proto možnost každý, kdo má chuť změřit svoje síly s jinými bojovníky.

Brazílie – kolébka zápasu

Počátky dnešních ultimátních zápasů sahají do Brazílie, kde tehdy ještě neznámý Helio Gracie (údajně vybojoval nejdelší zápas v historii ultimátních zápasů, který trval něco okolo neuvěřitelných tří hodin) hledal možnost porovnat si svoje Jiu-Jitsu s jinými styly bojových umění. Jeho zápasnická zdatnost dosáhla takového ohlasu, že se Brazilian Jiu-Jitsu - styl rodiny Graciových - rozmohlo doslova po celé Brazílii a začaly se tam konat první šampionáty ve Vale Tudo (všechno povolené), ve kterých si Brazilci porovnávali svoje bojové schopnosti. Z Brazílie se dostaly tyto zápasy do USA, kde se 12. listopadu 1993 konal první šampionát zápasů téměř bez pravidel s názvem The Ultimate Fighting Championship (UFC). Vítězem tohoto šampionátu se stal Heliův syn - Royce Gracie. Právě tehdy The Ultimate Fighting Championship představil ultimátní zápasy světu.

Styly

Po ohromném úspěchu tohoto turnaje následoval rozmach sportu po celém světe. Zápasy se rozčlenili na několik druhů lišících se převážně v omezeních některých technik. Mezi ultimátní styly patří například Shootfighting, který je co se týče pravidel „nejměkčí“ disciplínou, dále je to Vale Tudo, Free fight, Pancrase (též známý pod pojmem Pancration) a konečně nejprestižnější a pravidly nejméně omezenou variantou je Ultimate Fight.

Japonská snaha

Ultimátních zápasů se zhostili hlavně Japonci, protože bojová umění u nich mají dlouholetou tradici, a tak si jejich bojovníci nenechali újít příležitost představit svoje skvělé styly celému světu. V roce 1994 se pořadatelům soutěže Vale Tudo: Japan Open 1994 Fighting Championship podařilo zajistit účast nejlepšího bojovníka rodiny Graciů - Ricksona Gracie. Přestože snaha Japonců Ricksona porazit skončila nezdarem a cena putovala do Brazílie, šampionát zajistil domácím stylům i zápasníkům značnou popularitu. Přispěla k ní i další soutěž Vale Tudo: Japan Open 1995 Fighting Championship II, jehož se Rickson Gracie opět zúčastnil. I když znovu získal titul, šampionát ukázal, že Japonci jsou velmi zkušení soupeři.

Ruská tvrdost

Popularita silně zasáhla i Rusko, tzv. zemi tvrdých mužů. Zdejší zápasníci (ovládající převážně sambo) už bojovali na několika vekých šampionátech podobných tomu americkému, a stejně jako Japonci předvedli světu, že mají za sebou dlouholeté bojové zkušenosti. Šampionáty v Rusku jsou však mimořádně tvrdé, proto není divu, že k zatím jedinému případu úmrtí při ultimátních zápasech došlo právě tam (šlo o zápasníka z USA).

Šampionát v Karlových Varech

To nejlepší z českých zápasníků a také výběr z řady evropských i mimoevropských zemí nabídne karlovarský šampionát, který se koná na zimním stadionu. Dostatečná kapacita stadionu zaručuje, že se na ultimátní zápasy dostanou všichni, kteří chtějí vidět jeden z nejtvrdších sportů světa. Vrcholem pak bude zápas o zlatý evropský titul, ve kterém se utkání v podstatě domácí borec z Chodova Jaroslav ´Číňan´ Poborský se zápasníkem z Holandska Windtem de Furdjel. Další informace o turnaji včetně možnosti zajistit si on-line vstupenky je možné najít na www.ufc-kv.cz