Okamžik ukončení těžby v sokolovském revíru se nezadržitelně blíží a je potřeba se na to patřičně připravit. Takový signál vyslalo včerejší mezinárodní sympozium v Chodově, kde řečníci nastínili aktivity směřující k obnově regionu a doporučili nové ekonomické nasměrování. Budoucnost vidí například ve zvýšení vzdělanosti zdejšího obyvatelstva či podpoření takových záměrů a projektů, které se mají šanci udržet. Další z možností, jak situaci zvládnout, je využití potenciálů, jež těžební průmysl v regionu zanechává.

Podle odborníků ukončení těžby bude pro region znamenat velké změny a problémy, které nelze úspěšně vyřešit v období několika málo let.
„Navíc se již nyní zakládá na novou tvář zdejší krajiny a výsledky této činnosti budou hotové až za více než deset let. Je třeba předem vědět, kam se bude ubírat ekonomika regionu. Na jakou výrobu a služby se bude region zaměřovat. Jak vytvoříme tisíce nových pracovních míst po propuštění horníků. Jak udržíme mladé a inteligentní lidi v regionu či jak změníme negativní image Sokolovska v očích občanů České republiky, aby okres navštěvovali a trávili zde volný čas,“ uvedla manažerka projektu ReSource Jitka Sudorová.
„Otázek je stále více než odpovědí a právě to bylo motivem, proč se obce Sokolovska přihlásily do mezinárodního projektu s názvem ReSource,“ doplnila.
Vedoucí krajského odboru regionálního rozvoje Jaromír Musil otevřeně řekl, že Sokolovsko je velký problém, kterým se musí vedení kraje patřičně zabývat. „Za velice důležité považuji revitalizaci centra vzdělávání v Sokolově. Okresu totiž nejlépe pomůžeme, když budeme podporovat vzdělanost,“ zdůraznil Jaromír Musil.

Ten dále vyzdvihl strategický dokument, kde se mimo jiné počítá s vybudováním průmyslové zóny Sokolov – Staré Sedlo. „Pokud přijde investor nebo zájemce se smysluplným projektem, který je ekonomicky životaschopný, tak se s námi určitě na podpoře domluví. Může jít o využití ploch, pronájem zařízení či pomoc při výstavbě průmyslových zón. Všechno je to o konkrétní debatě,“ konstatoval technický ředitel Sokolovské uhelné Jiří Pöpperl.
Podle těžařů lze ukončení dolování v okrese očekávat zhruba v letech 2035 až 2037. „Může se nám zdát, že se to blíží malými krůčky. Za dva roky to však budou kroky a po pěti letech již skoky. Na řešení problémů se tedy musíme připravit včas,“ zdůraznil předseda Mikroregionu Sokolov – východ Ivan Stefan.