Za každého počasí a třeba i brzy ráno, ještě za tmy, vyrážejí v Novém Sedle pracovníci veřejné služby do ulic. Aktuálně mají za úkol úklid sněhu z chodníků a vozovek. Lopaty a hrabla zde berou do ruky muži, ale i ženy. Za odvedenou práci pak mají nárok na vyšší příspěvek na živobytí.
„Já u veřejné služby pracuji už druhým rokem. Je to prospěšné a navíc tak mám vyšší dávky. Ve středu jsme třeba odhazovali sníh z cesty pro pěší od hřbitova až k městu. I když je zima, tak se to dá zvládnout. Pokud se maká, tak se člověk zahřeje,“ smála se Kateřina Sturmová z Nového Sedla.

Ve městě je do veřejné služby zapojeno zhruba sedmdesát lidí. Ti během roku nejen zastávají úklid v ulicích, ale také menší opravy. „Na vyspravení propadlých chodníků si nemusíme najímat firmu, ale pověřím tím tyto pracovníky. Oni chodník rozeberou, udělají podloží, případně i obrubníky a město dodá akorát materiál. Odbornější práci samozřejmě dáváme těm šikovnějším nebo zkušeným zedníkům,“ sdělil Milan Bauman z Městského úřadu v Novém Sedle. „Těch aktivních a schopných je přibližně šedesát procent. Ne všichni totiž mají zažité správné návyky. A na to právě zákon myslel, naučit je pracovat,“ prohlásil Bauman.
„Musím ale říci, že práci na veřejném prostranství si už bez nich nedovedeme ani představit. Já je musím pochválit, nereptají, jdou a dělají, co mají. Na druhou stranu mají stále tendenci se srocovat, vytvářet hloučky,“ doplnil. S výsledkem jsou spokojení i místní. „Je skutečně vidět, že se tady o údržbu zeleně a chodníků někdo stará. Já jsem spokojená,“ řekla jedna z dotázaných obyvatelek města.

Do veřejné služby se mohou přihlásit pouze lidé, kteří pobírají dávky pomoci v hmotné nouzi. „Výhodné je pro ně vykonávat tuto službu alespoň dvacet hodin měsíčně, protože v takovém rozsahu je tato činnost považována za snahu o zvýšení příjmu vlastní prací. Rovněž pozitivně je výkon v takovémto rozsahu hodnocen těm osobám, které pobírají příspěvek na živobytí déle než šest měsíců, protože jim zachovává výši dávky – tato neklesne na úroveň existenčního minima,“ uvedla mluvčí Ministerstva práce a sociálních věcí Viktorie Plívová.