Předvánoční úklid. Jedna z nočních můr hospodyněk. Ty však v posledních letech našly silného spojence ve firmách, které úklid vyřídí za ně. A je o ně v Karlovarském kraji velký zájem.

„Do Vánoc máme plno. Nové zákazníky už na tyto termíny nepřijímám, závěr patří stávajícím zákazníkům, a i přesto to mám ťip ťop," řekla za agenturu Hospodyňka Kamila Mikšovská. Ta také potvrzuje vzrůstající zájem o tuto službu.
„To je bez debat. Daleko víc lidí. Od září nám narůstá počet klientů," popsala současnou situaci Mikšovská. Podle ní je to zlepšením ekonomické situace. „Naši zákazníci si vezmou raději více hodin v práci a na nás nechají úklid," myslí si Mikšovská.
Podobně vytížená je i úklidová firma Úklidomat.cz. „Už tři týdny jedeme v kuse. První volno budeme mít až 24. prosince," komentoval Lukáš Krása. „Úklidy však nejsou jen předvánoční, ale i ty klasické, co máme nasmlouvané," dodal. Volné termíny ještě nabízí pobočka A-Z úklid. „Zájem není tak enormní jako v Praze, kde máme další pobočku," řekla Radka Pechmanová.
Kromě úklidových firem mají napilno i lidé, kteří se živí čištěním interiérů, jako jsou koberce, sedačky a další čalouněné výbavy domácností. „V branži jsem už dvaadvacet let a před Vánoci je vždy nejvíce práce. Zakázek je i nyní požehnaně. Mám plno, a to až do Štědrého dne," řekl podnikatel Karel Hlavska ze Stříbrné na Sokolovsku.

A na kolik vás kompletní úklid přijde? Na to odpovídali všichni tři zástupci firem. Úkolem bylo vyčíslit úklid menšího bytu 3+1 o 70 metrech čtverečních, a to včetně oken. „Úklid by trval kolem 6 až 8 hodin. A vyšel by mezi 1500 až 2000 korunami. Vše by se odvíjelo od počtu skříní či dalšího příslušenství," popsala Pechmanová.

Podobný počet hodin, ale s menší cenou nabízí agentura Hospodyňka. „U nás by ten byt vyšel mezi 800 až 1000 korun," řekla Mikšovská. Nejrychleji by byt uklidila firma Úklidomat.cz. „Naše vánoční akce je na byt o 100 metrech čtverečních, kdy bychom ho stihli uklidit ve třech lidech za tři hodiny. A cena by vás vyšla na 1660 korun," uzavřel Krása.