Dvě ženy, matka s dcerou, přežily mezi dvěma zdmi a hromadou hadrů dvě kruté ukrajinské zimy. Dvě Romky Márie žily v jedné z největších ukrajinských romských osad zcela odvržené komunitou – prokleté. Vrátit se zpět do života jim pomohli lidé z České republiky. Někteří darovali peníze nebo humanitární materiál. Dvanáct z nich se pak vydalo přímo do osady ve Svaljavě s cílem postavit Márii a Márii dům. Mezi nimi byl i Jan Plachý – dokumentarista, který celé společné snažení zfilmoval. Dokument Mária a Mária se ve čtvrtek večer za jeho účasti promítal v sokolovské městské knihovně.

Za pět týdnů měli peníze na dům
Vše začalo reportáží „Mária a Mária – bída a prokletí" Radima Kupce, který obě Márie při návštěvě svaljavské osady v jejich ubohém příbytku náhodou objevil. A rozhodl se, že jim změní život. „O projektu mu řekli dokumentarista Petr Horký a režisér Jiří Vondrák. Tak jsem se s Radimem sešel – a vyrazili jsme na Ukrajinu," popisuje stručně Jan Plachý, jak se k zajímavému projektu dostal. Spolu s ním vyrazilo dalších jedenáct lidí s osmdesáti tisíci korunami, které se na stavbu domu vybraly za pouhých pět týdnů. A humanitárním materiálem – nádobím, drogerií, hračkami, školními potřebami, oblečením.

„První komplikace přišla na ukrajinských hranicích. Celníci nechápali, na co vezeme suchý záchod. Jedna humanitární dodávka tak musela na hranicích zůstat. Povolení se podařilo získat až po zásahu českého konzulátu," popisuje Plachý. Po příjezdu do Svaljavy si navíc uvědomili, že pořádně nevědí, kde Márii a Márii hledat – na jejich příbytek narazili náhodou, když zajeli do slepé uličky. „To byl zřejmě jeden z důvodů, proč jim dříve nikdo nepomohl, přestože osadu navštěvovali třeba církevní představitelé. Prostě o nich nevěděli," krčí režisér rameny.

V osadě výprava nalezla jen malou Márii s její údajnou babičkou. „Velká Mária se neobjevila po celou dobu našeho pobytu. Lidé tvrdili, že odjela kopat křen, aby si vydělala před nadcházející zimou. Vůbec jsme nevěděli, jestli tomu můžeme věřit, mohla být klidně mrtvá. A tak jsem se to snažil zprostředkovat i divákům," říká Jan Plachý.
Přesto se dobrovolníci pustili do stavby skromného domu s kamny, který umožnil matce s dcerou odrazit se ode dna. Hotový ho měli za pouhých sedm dní. „Kromě toho šlo o to, začlenit především malou Marušku, jak jsme jí začali říkat, zpátky do společnosti. Zpočátku jsme si dokonce mysleli, že je mentálně zaostalá. Ukázalo se ale, že má jen nedostatek podnětů. Během našeho pobytu rozkvetla, přestala se bát, seděla nám na klíně. I to byl jeden z důvodů, proč jsme si všichni nakonec odváželi skvělý pocit."
Stejně jako ostatní dobrovolníci, i Jan Plachý vyrážel do romské osady s určitými obavami. „Bál jsem se, jak nás místní přijmou, jak se k nám jako úplným cizincům budou chovat. Tyhle obavy ale během dne dvou úplně vymizely. Hlavně děti k nám byly nesmírně vstřícné a místní brzy pochopili, že tam jsme, abychom pomohli," vypráví režisér.

Čeští Romové mají výhodu – většina umí číst a psát
I přes celkově dobrý dojem z projektu se výpravě nevyhnuly nepříjemnosti. „V osadě vládne baron a právě s jeho rodinou jsme měli největší problémy. Několik dní nás nechtěl pustit k balíkům s humanitárním materiálem, a když jsme se k němu pak dostali, spousta věcí tam chyběla. Brzy jsme zjistili, že místní zřejmě dost zneužívá a bohatne na nich," říká Plachý. Ani místní muži se do pomoci dobrovolníkům nijak nehrnuli, zaměstnání z nich měla jen mizivá část. „V jedné věci mají čeští Romové velkou výhodu – oproti těm ukrajinským totiž většina z nich umí číst a psát. Celkově ukrajinský systém tolik nedovoluje zneužívání sociálních dávek v takové míře, jako se tomu děje u nás," poukazuje režisér.

Výjezd na Ukrajinu by ale i v době aktuálních konfliktů každému doporučil. „Obecně jsou tam lidé k turistům velmi vstřícní a je tam levno. Známým jsem doporučoval například lyžování v ukrajinských horách. Lidé samozřejmě dnes vnímají Ukrajinu jako zemi, kde je válka, ale na západě je úplný klid," tvrdí Plachý. Vrátit se dobrovolníci hodlají i přímo do Svaljavy. V další fázi projektu tady už letos chtějí vystavět hřiště. Dokument Mária a Mária lze zhlédnout v archivu internetového vysílání.