„Důvodem zapojení do projektu bylo, že město Kraslice nemá na svém území městskou hromadnou dopravu. Dalším je pak problematická poloha a rozloha města s kopcovitým terénem s velkým převýšením. Specifikou města je rozlehlost území, které má na délku zhruba 10 km, přičemž celková rozloha včetně přilehlých částí je 8 135 ha,“ řekla Ivana Rážová, vedoucí sociálního odboru kraslické radnice.

Cílem je podle jejích slov zajistit přepravu narůstajícímu počtu seniorů a starším osmnácti let, kteří jsou vlastníky průkazu ZTP nebo ZTP/P. A to za účelem přepravy k lékaři, na nákupy, k jednání na úřadech, k zajištění služeb, k návštěvě rodiny a přátel. „Smyslem projektu je zajistit soběstačnost seniorů a umožnit jim kontakt se společenským prostředím i ve vyšším věku,“ pokračovala Rážová.

Na pořízení vozidla pro službu Senior Expres poskytl kraj městu Kraslice dotaci čtvrt milionu korun. „Město k tomu na nákup vozidla Citroen Berlingo přidá až 150 tisíc korun. Dalších 250 tisíc uvolní na mzdu a odvody za řidiče,“ uvedl starosta Kraslic Roman Kotilínek.

Senior Expres bude zajišťovat odbor sociálních věcí a zdravotnictví už od června 2018. Služba bude poskytována od pondělí do pátku. „Zájemce o službu bude moci požádat telefonicky. Odbor sociálních věcí a zdravotnictví na základě žádosti občana vystaví průkaz Senior Expres. Za jednu jízdu zaplatí senior 12 korun. O ceně společně s pravidly pro poskytování služby bude ještě rozhodovat rada města.

Senior Expres funguje již v Sokolově, kde se těší stále větší oblibě u seniorů a imobilních lidí. Jen během prvního roku najel tento vůz na patnáct tisíc kilometrů. Inspiroval přitom i německá partnerská města, kde již také po vzoru Sokolova jezdí.

Jak získat průkaz pro Senior Expres?
Pro vystavení průkazu bude nutné občanem doložit:
vyplněnou žádost
předložit občanský průkaz
průkaz ZTP nebo ZTP/P
fotografii

Kdy bude možné Senior Expres využívat?
Pondělí: od 7. 00 do 17. 00 hodin
Úterý: od 7. 00 do 15. 00 hodin
Středa: od 7. 00 do 17. 00 hodin
Čtvrtek: od 7. 00 do 15. 00 hodin
Pátek: od 7. 00 do 13.30 hodin