Okolní příroda nejmenšího města v České republice uchvátila mladé amatérské umělce. Uspořádali zde svůj workcamp s názvem Tamkamto. Ve svých dílech se snažili propojit minulost se současností. Zajímali se nejen o přírodu, ale zaujaly je i staré opuštěné objekty. Ve středu v podvečer uspořádali vernisáž ve staré opuštěné továrně.

Mladí umělci z Česka, Polska a Slovenska si vybrali toto místo na doporučení zdejšího geologa Petra Rojíka. Při vernisáži výstavy mu svým poděkovaním dali najevo, že rozhodně neprohloupili, když zavítali do místní krajiny. Okolní příroda v nadmořské výšce necelých tisíc metrů jim učarovala. Navíc symbióza se starými opuštěnými objekty jako je továrna na úpravu cínu a s ní spojené ruiny zajateckého pracovního tábora, byla pro mladé umělce lákavá. „Historie je samozřejmě důležitá, můžeme se z ní poučit. Pro naši tvorbu ale stačí přítomnost. Autoři měli v úmyslu vyjádřit se k minulosti, zároveň však chtěli dát najevo, že už je to za námi,“ řekla kurátorka výstavy Eva Kulovaná.

Vernisáže v lesích nad Přebuzí se zúčastnila zhruba stovka lidí. Přišli bez rozdílu věku, od školáků po pamětníky zdejší historie. Vyslechli si úvod od divotvorné Šárky a poté se plni očekávání pustili za průvodkyní. „Jsem v těchto místech poprvé a ráz zdejší přírody je úžasný. Umístění vernisáže do opuštěné továrny byl skvělý nápad. Dýchá to zde zvláštní atmosférou,“ řekl Ervin Mayer z Austrálie. S ním souhlasil i další z návštěvníků. „Jsem zde víceméně náhodou. Na vernisáž jel kamarád, tak jsem se přidal. Zpočátku jsem byl skeptičtější. Ale když jsem vstoupil do zdejší staré fabriky, zaposlouchal se do vyprávění a viděl tu napjatou atmosféru, byl jsem unešen,“ konstatoval Radek Fuka, který přijel z Chomutova.