Až 78 procent lidí chce důstojně dožít v rodinném kruhu. Rodina na to není často připravena psychicky ani fyzicky nebo neumí poskytnout potřebnou odbornou pomoc umírajícímu. Právě v takovýchto případech je připraven mobilní hospic Motýl. Podobná služba v našem regionu nikdy nebyla. Tento týden začal fungovat pro zájemce z okresu Sokolov. Sídlo hospice je v Březové.

„Cílovou skupinou našeho hospicu nejsou jen staří, ale i mladí lidé. My chceme tyto lidi podpořit a pomoci jim v tom, aby odešli z tohoto života doma a bezbolestně. Budeme jezdit za klienty i za jejich rodinami, které morálně podpoříme. Je důležité, aby vždy někdo z rodiny o člověka pečoval. Tohoto člověka my nesuplujeme," sdělila ředitelka sdružení Střípky, pod které hospic spadá, Kateřina Trnková.

Službu, kterou hospic nabízí, zdravotní pojišťovny neproplácejí. „Podílí se na ní i klient, byť jen minimální částkou. Převážná část nákladů je na drobných dárcích a hlavně na sponzorech. Chceme hledat i jiné možnosti, jak peníze pro hospic sehnat, sáhnout si na různé granty a podobně," konstatovala Trnková.
Hospic spadá pod dobrovolnické sdružení Střípky, ale na jeho vzniku a fungování vůbec mají velkou zásluhu i farníci.

„Sháníme peníze na provoz, ale jsme hlavně duchovní oporou nejen pro klienty, ale i pro jejich rodiny, čekají na to," sdělil ředitel Farní charity v Sokolově Jan Sebján. Ten také odhadl roční náklady na provoz na 600 tisíc korun a výše. V současné době je hospic připraven postarat se o pět klientů najednou. Průměrná doba, kterou klient dožívá v hospicích, je 10 až 14 dní.

Do týmu zdravotníků patří i lékař Josef Trnka, vedoucí lékař pro léčbu bolesti a zástupce primáře ARO v sokolovské nemocnici. „Ne vždy se povede, aby mohl člověk dožít doma, a je nutná hospitalizace. Umřít doma je z mého pohledu fyziologické (normální, přirozené – pozn. redakce)," řekl Trnka. Zároveň potvrdil, že se nejedná o péči, kterou by hradily pojišťovny. „I když by si to zasloužila," dodal Trnka.

„Mnoho lidí odcházelo z tohoto světa tak, jak si nezasloužili," tvrdí bývalá ředitelka Střípků a současná místostarostka Sokolova Renata Oulehlová. Při zvažování sídla hospice jim nejvíce padla do oka Březová.

„Diskutovali jsme o tom spoustu let. Myšlenka mě velmi oslovila," potvrdil starosta Březové Miroslav Bouda. Lidé, kteří by měli zájem o podrobnější informace o nové službě, se mohou obrátit na ředitelku hospicu Motýl na mobilním telefonu 604 270 264.