„Smrt, ať se nám to líbí nebo ne, se dříve či později týká nás všech. Bývá však často tabu," řekla místostarostka Sokolova Renata Oulehlová. Její slova zazněla na sokolovském setkání, kde přítomní mluvili o rozdílu mezi hospicovou a paliativní péčí, financování služeb umírajícím či nevyléčitelně nemocným lidem. Na sokolovské radnici ho pořádala místní humanitární organizace Pomoc v nouzi.

„Jsem ráda, že se konečně paliativní a hospicové péči věnuje pozornost i v našem kraji. Vážím si zájmu všech zúčastněných, důležité je začít diskusi, nejlepší forma péče z ní vyplyne. Důležité je i financování podobných služeb. Zdravotní pojišťovny je nehradí," říká Oulehlová.
Podle ní si přitom až 89 procent lidí představuje a přeje jako nejpříjemnější odchod z tohoto světa doma v rodinném kruhu.

„Pro systém jako takový je to nejlevnější varianta, ale od zdravotních pojišťoven nejde na podobnou péči ani koruna. Vše zajišťují dobrovolníci, charity, popřípadě příspěvky od města, kraje," upřesnila Oulehlová. Místostarostka pracovala dlouhá léta v dobrovolnické sféře. Jak tvrdí, v Karlovarském kraji bylo podobné téma jako na posledním setkání léta tabu.
„Úplná popelka, jak se říká, nikoho to nezajímalo. Nyní se konečně začalo o problémech diskutovat. Nejen o paliativní a hospicové péči, ale jsou i pracovní skupiny, které se zabývají například řešením bezdomovectví. A paliativa si myslím tvoří kvalitu života v celém kraji," dodala Oulehlová.
Účelem paliativní péče je zmírnění utrpení a zachování kvality života pacienta, který trpí nevyléčitelnou nemocí.

Sokolovského setkání se dále zúčastnili sokolovský katolický farář Petr Bauchner nebo ředitel pořádající místní společnosti Pomoc v nouzi Robert Pisár.

Hospice Motýl ze Sokolova, Sv. Jiří z Chebu a dobročinný spolek Střípky představily jejich ředitelky Alena Votavová a Kateřina Trnková a ředitel Farní charity v Sokolově Jan Sebján.
Z pohledu lékaře se k tématu vyjádřil Josef Trnka, lékař ARO a anesteziolog zdejší nemocnice, který spolupracuje se sokolovským mobilním hospicem Motýl.