Už v půl desáté dopoledne ukazoval teploměr meteorologické stanice před karlovarským magistrátem něco málo přes 30 stupňů. Kdo nemusel být včera venku, tak se měl nejlépe. Zaměstnanci obchodních center obsluhující chladicí pulty si mohli mnout ruce. „Tady je příjemně,“ usmívala se Gabriela Kovaříková, která doplňovala do regálu jogurty. „Jakmile ale jdu ven třeba odnést prázdné kartony, tak dostanu takovou facku. Venku je vážně hrozně, až k zalknutí,“ uvedla. Ne ale každý si práci pod střechou pochvaloval. Například Zuzana Míková, které za pár dní jako školní kuchařce začínají prázdniny, podle svých slov doslova trpěla. „Nemáme možnost se někam jít ochladit. V kuchyni máme teploměr a ten nám ukazoval přes osmapadesát stupňů. Hrozné. Jakmile skončím v práci, tak se půjdu zchladit do bazénu,“ popsala, kde bude trávit volný čas po práci.

Během včerejšího dne teplota postupně stoupala. Ve tři čtvrtě na jednu už dosahovala v Zeyerově ulici v centru Karlových Varů pětatřiceti stupňů Celsia. To ale ještě zdaleka nebyla nejvyšší naměřená teplota dne. Nejhůře se cítili lidé před hotelem Thermal po druhé hodině odpoledne. Na nádvoří, na kterém bude položený červený koberec mezinárodního filmového festivalu, řekli všichni dotázaní, že jsou jako v peci.

„Tady v tom vedru něco dělat je vážně hrozné. Každou chvilku si polévám hlavu vodou, ale za pět minut už jsem zase suchý a začínám se opět potit,“ postěžoval si Pavel Vaníček, který s partou kolegů připravuje festivalová pódia a různé rampy pro fotografy a další zázemí. V prostranství před hotelem meteorologická stanice naměřila až neuvěřitelných 42,6° Celsia. „Divím se, že to se mnou ještě nešlehlo. Bohužel tuhle práci tady prostě někdo udělat musí,“ dodal Vaníček, když viděl číslo na displeji.

V horku trpí i zvířata. Proto jsou lidé nejen veterináři nabádáni k tomu, aby své čtyřnohé mazlíčky nevystavovali vysokým teplotám. Nejde jen o kočky neb psy. Na rozpáleném asfaltu se pohybují v lázních také koně, kteří tahají kočáry s lázeňskými hosty. „Stojíme přes den ve stínu stromů u Smetanových sadů nedaleko hlavní pošty v Karlových Varech. Koně horké počasí snášejí o poznání lépe než my lidé. Mají jiný termoregulační systém a netrpí tolik žízní,“ řekl jeden z kočích.

Očistec! Takto krátce a výstižně zhodnotil svou práci v těchto dnech Erik Nemčanský. Ten se živí grilováním kuřat, žeber a dalších pochoutek. Lidé se utíkají schovat před přímým sluncem, on se naopak vybíhá od rozpáleného grilu na slunce chladit, tak jako při své zastávce v Kraslicích. Tam venkovní teplota atakovala 34° Celsia.

„V těchto vedrech si to opravdu užívám, je to očistec. Lidé však nemusejí mít strach, že přijdou o své grilované pochoutky. Jsem tu pro ně na stále obvyklých zastávkách, v jakémkoliv počasí,“ vzkazuje Nemčanský.

Podle meteorologů dosáhne dnešní teplota zhruba 26° Celsia.