Výsledky kontroly v Dětském domově v Horním Slavkově, kde se před časem oběsil sedmnáctiletý chlapec, vyvolávají mezi veřejností rozpaky. Vyplývá to z diskuse na stránkách Deníku. Podle respondentů má dětský domov odpovědnost za tragédii. Chtějí odpovědi na další otázky.

Pavla: A zase se to zametá pod koberec pod záštitou velké kontroly. Ano, nikdo za nic nemůže, pár pohlavků a křik, ale fuj - osobní dolů-směšný. Jakpak to, že kontrola nepřišla na to, že Vašíkovi po zneužívání bývalým zaměstnancem nebyl poskytnut psycholog? Nebo že by ho nepotřeboval? A jakpak to, že vychovatelům nebylo divné, že jinak bezproblémový kluk začal dělat problémy? Asi se něco dělo, že? Jakpak to, že ještě nezletilý kluk byl u výslechu na policii sám? A otázek je spousta, ale vzhledem k výsledku je asi zbytečné se ptát. Byl to prostě kluk z dětského domova, tak co. Jenže ten dětský domov byl jeho domov. A bohužel nesl v sobě stopy špatných zkušeností a vychovatelé to věděli, proto přístup k němu měl být jiný. „Nikdo za nic nemůže.“ S touhle větou jděte do háje! Ale může. Je to všechno směšný a zároveň k pláči.

Radka: Dejme tomu, že by dětský domov byl letní tábor. Na tento tábor by někdo poslal své dítě. To dítě by se v noci oběsilo. Co by asi dělali rodiče, jak by se v tomto případě zachoval stát? Byla by to samozřejmě chyba tábora, že? Jenomže Vašek byl jen dítě z děcáku, tak proč bychom to řešili, že? Chyba je v dětském domově. Tento názor mi nikdo nevezme. Je to smutné, ale už nějak nemám slov.

Neli: Ano, skutečně směšné, avšak k pláči. Položme si jednoduchou otázku. Pokud by byl na místě oběšeného Václava syn pana Mandelíka, jak by poté dopadlo vyšetřování? Též by nikdo za nic nemohl? Též by nikdo nebyl zodpovědný? Též by nikdo nebyl postižen? Pokud by byl na místě oběšeného Václava syn kohokoliv z vás? Též byste všichni s klidným svědomím odsouhlasili, že nikdo za nic nemůže? Psycholog, který se zneužívaným dětem věnoval, žádné indicie neměl? Nebo snad děti žádného psychologa neměly? Pokud by to byly vaše děti, byl by výsledek vyšetřování stejný? Stane-li se stejná situace, pořád nikdo neponese odpovědnost?

Lenka: Jak je možné, že v relativně krátké době se v jednom a tom samém dětském domově dějí takovéhle tragické události? Napřed Vašíka a ostatní nechají zneužívat, poté mu neposkytnou odbornou pomoc a při jeho první chybě v životě ho vystresují tak, že si sáhne na život. Krajský úřad na to kouká a dnes se již i oni bojí udělat razantnější krok, neboť by se ukázalo, že jako zřizovatel svou funkci neplní, neboť by pravidelnými a řádnými kontrolami již dávno zjistili, že tam cosi zahnívá. Jaksi těm zúčastněným ale uniká, že tentokrát to stálo život mladého chlapce. Člověku se z toho zvedá žaludek.