Model řeky v měřítku 1:20 000 má být podle jednatele statku Miroslava Makovičky novým tahákem pro turisty, kterých za poslední dobu ubývá. „Nyní jich přivítáme okolo dvanácti tisíc ročně (dříve až 18 tisíc). Odhaduji, že díky nové expozici se počet zdvojnásobí,“ slibuje si.

Centrum nabízí ve vnitřních prostorách pohled na šestaosmdesát zajímavých míst na toku řeky Ohře a na dalších dvacet objektů či lokalit. U každé z vitrín je interaktivní dotyková tabule, na které se zobrazují zajímavosti z různých míst. Součástí je u každé z nich i video. Střed samotného nádvoří statku pak tvoří malá jezírka třeba i s jezem. „Rok jsem jezdil po Ohři a zjistil, jak krásná je to řeka. Půl roku jsme pak na řece natáčeli, aby mohla vzniknou videa k expozici,“ řekl režisér Bedřich Ludvík. Ten vyrobil celkem tři půlhodinové filmy nesoucí název Mladá, Zralá a Zapomenutá řeka. „V Královském Poříčí vzniklo nadnárodní centrum, které nemá v Karlovarském kraji obdoby. Věřím, že přiláká řadu nových turistů,“ přeje si starosta Ivan Stefan.

Podle jednatele Makovičky se nápad vybudovat naučné centrum zrodil už před čtyřmi lety. O dva roky později se podařilo získat dotaci z evropských fondů. Výstavba stála 1,5 milionu eur, která pokryla devadesát procent nákladů. Na zbytku se podílelo i samotné Královské Poříčí.

Starosta Stefan při slavnostním otevření vzpomněl na začátky kdysi zchátralého statku určeného k demolici. „Dokázali jsme ho nicméně opravit a dnes se stal středem kultury na hraně uhelného lomu. Doufám, že se díky nové expozici dostane statek ještě více do podvědomí lidí a přinese nenásilnou formou poučení o řece Ohři,“ doplnil.

Statek Bernard dnes žije doslova vlastním životem. Zaměstnání tu našlo více než dvacet lidí. Funguje tady restaurace, ubytovna a řemeslné dílny. Během roku se tu koná řada kulturních akcí.