Často zvířata potřebují pomoc člověka. Teď, hned. Ne až bude otevírací doba. Ne jen ve všední dny. A ne jen v konkrétním městě. Ve dne, v noci, v neděli i ve svátky pomáhá potřebným zvířatům i Petr Prokeš se svou odchytovou službou. Ke zvířatům vyjíždí s téměř 20 let starým autem, které má najeto přes 300 tisíc kilometrů a každou chvíli vypovídá službu. Proto se rozhodl obrátit s prosbou o pomoc na veřejnost. Jeho vize je s pomocí dárců zakoupit auto, z něhož by mohlo vzniknout něco jako sanitka – ovšem pro zvířata.

„Často je třeba odchytit psa pobíhajícího mezi auty, často je třeba už toho sraženého psa sebrat ze silnice a dopravit jej k veterináři anebo například vytáhnout topící se kočku z potoka. Nebo je nutné provést okamžitý odchyt psa, který téměř zabil člověka. Takové věci se dějí běžně a ne každá obec má svou policii, která může k takovým záležitostem vyjíždět," vysvětluje Petr Prokeš, k čemu vlastně záchranná a odchytová služba slouží. „Naše dosavadní auto už ani v nejmenším nesplňuje ani základní potřeby této práce. Problémy jsou s elektroinstalací, slabým výkonem, v zimě často nejde nastartovat. S autem, které je dvakrát týdně v servisu, těžko můžeme pohotově vyrážet k záchraně zvířat," krčí Prokeš rameny. Ve zvířecí sanitku se může proměnit větší auto typu kombi nebo menší dodávka. „Samozřejmě musí projít úpravami, aby splňovalo veterinární předpisy – tam patří protiskluzová podlaha, úchyty na potřebné předměty, ale třeba i možnost oddělení nebezpečného zvířete od posádky nebo naopak její snadný přístup ke zraněnému zvířeti," popisuje Prokeš.

Na veřejnost se podle svých slov neobrací zrovna rád. „Trochu se za to stydím. Nenašel jsem ale jiné východisko," přiznává. Reakce lidí ale jasně ukazují, že se stydět nemusí. Za několik hodin od zveřejnění se k události na facebooku připojilo téměř 200 lidí a na transparentní účet začaly přicházet první peníze. Část svého kapesného chtěl na pomoc zvířátkům darovat i desetiletý chlapec Ondra. „Je to kluk, který na stanici dochází i osobně za opuštěnými psy. Jeho přístup mě úplně dojal," říká Petr Prokeš. Chlapec si své kapesné ale zřejmě nakonec ušetří – další lidé si totiž jeho reakce všimli a na účet začali peníze posílat jeho jménem. „Myslím si, že desetiletý kluk by si měl své peníze schovat spíš na nějaké hračky nebo věci do školy. Pokud máš možnost, tak za těmi pejsky raději choď a radost jim dělej osobně. Peníze jsem poslal za tebe," vzkázal mu například jeden z přispěvatelů, Daniel.

Petr Prokeš plánuje s žádostí o pomoc postupně oslovit i spřízněné obce a další adresáty. Už nyní se ale mohou zájemci připojit k facebookové události „Zařizujeme nákup nové sanitky pro zvířata. Společně.", kde lze najít i číslo transparentního účtu. Sbírka zatím potrvá do 30. dubna.