Velká tajemství obestírají zámek Kamenný Dvůr u Kynšperka nad Ohří. Alespoň to tvrdí herec, spisovatel, scénárista a v neposlední řadě také komik Václav Upír Krejčí. Usilovně se totiž zajímá o historii a legendy, které se vztahují právě k tomuto místu. Podle něj se tu nacházejí prazvláštní kameny mající léčitelskou, ale i magickou moc. Jeho bádání je teprve v počátcích, a jak sám říká, je potřeba mít se na pozoru, protože tajemné síly jsou nevyzpytatelné.

Jak jste se vůbec o tajemnu na Kamenném Dvoře dozvěděl?

Když se dělala rekonstrukce zámku Kamenný Dvůr, tak jsme mluvili s majitelem stavební firmy o tom, co je tu zajímavého. On říkal, že je to strašné, že ten objekt nemá žádnou historii. Na to jsem mu odvětil, že to není pravda. Setkal jsem se totiž s několika historiky, kteří tvrdí jednu takovou zvláštní věc. Já o ní stále hloubám, bádám a pořád se trochu obáváme všechno zveřejnit …

Proč? Je to tak závažné?

Řeknu vám jeden příběh. Týká se to doby, když hnali alchymistu magistra Kellyho z Prahy. To byla taková zvláštní historická postava … Nebo raději začnu jinak. Oni ho nejdříve hnali z Anglie, kde zfalšoval nějaké listiny. Za to mu měli useknout ruce. Alchymista je ale ukecal, aby to neudělali. No jo, ale oni říkali, něco useknout musíme. Tak mu nakonec uřízli obě uši. Následně se dostal na český královský dvůr. Lidé si mohou vybavit filmy Císařův pekař a Pekařův císař, tam se Kelly objevuje. A jak to tedy bylo dál … Církev ho začala nemít strašně ráda a nakonec ho také vyhnala. A tady to celé začíná. Období, kdy se potom objevil v Mostě, je totiž strašně dlouhé a nikdo vlastně pořádně neví, kde se pohyboval. Některé legendy říkají, že se potuloval v západním kraji, protože je to kraj kamenů.

A jsme u těch kamenů …

Ano, je až neuvěřitelné, co se tady všechno objevuje - kamenné hřiby, píšťaly a tak dále. A právě Kelly si prý tady někde poblíž Kamenného Dvora lehl, jsa se uklidnit a na chvíli zapomenout na ty všechny, co ho naháněli. Lehl si na kámen, který si pravděpodobně tělem zahřál. Později zjistil, že ten kámen něco zvláštního umí. Bylo to tím, jak si s ním ucho, které neměl, chladil, někdy zahříval. Najednou objevil, že když někdo mluví, tak on přes ten kámen slyší pravdu. Pak hledal i druhý kámen, aby mohl slyšet i tu lež.
Nakonec se usídlil na Kamenném Dvoře, kde mu nechali pole působnosti a tajilo se, že jde o něj. Sbíral si zde kameny a přemýšlel o nich.

A jak se historie pojí s dneškem?

O tom je právě jedna zajímavá historka, kdy tady byl šéf stavebních dělníků, který svým lidem říkal, aby vyklidili dolní místnost. Když po čase přišel a dozvěděl se, že to nikdo neudělal, tak se ptal proč. Nato se zjistilo, že se tam objevil poklad. Byla to vlastně obrovská truhla plná kamení. No a právě ty kameny se nyní studují. Máme tu kámen mudrců, kámen lásky a další a další. Dokonce máme nápad, že by se některé kameny půjčovaly hostům zámku na noc. Je zde totiž jeden kámen, který dokáže dávat lidi dohromady, třeba rozhádané páry.

Zrovna sedíme a povídáme si v mučírně. Objevovala se kouzla i tady?

To určitě. Mučírnám se Kelly strašně vyhýbal. Když ale občas poslouchal za dveřmi a slyšel, že někdo úpí, tak tomu ubožákovi hodil jeden ze svých kamenů. Ten pak udělal s úlevou ááá. Protože to byl kámen, který odebíral bolest. Je toho spousty a já bych o nich mohl vyprávět strašně dlouho.

Vy ty kameny tady někde máte?

Ano, jsou tady, ale my je pořád ještě nechceme příliš ukazovat. Stala se tu totiž jedna nepříjemná situace. Řemeslník měl zakrvácené a roztrhané rukavice, a tak se ho stavbyvedoucí ptal, co se mu stalo. On na to řekl, že sáhl na kámen, který se mu rozpálil v ruce, a když ho chtěl zahodit, tak se mu z ruky odtrhly i kusy masa a rukavice. Když se na to šli ostatní podívat, tak skutečně zjistili, že kámen na pohled vypadá jako žhavý, ale jen barevně. Když ho totiž vzal do ruky stavbyvedoucí, tak se nedělo nic. Tím se potvrdilo, že hodného nepálí. Nato se popáleného ptali, co provedl, a on přiznal, že ukradl nějaké cementy. Jakmile to vyslovil, zacelil se mu prst a na kameni zmizelo odtržené maso. Tady je ale vidět, že jsi udělal ještě devět dalších ošklivých věcí, tak ven s tím, obořil se na něj šéf. Stavitel pak obcházel ostatní dělníky a každému hodil nalezený kámen. Toho se samozřejmě všichni báli, protože nevěděli, jestli se jim něco stane. Jestli je bude kámen pálit, nebo ne. Jak víme, nikdo totiž nemáme čisté svědomí, že ano?

Takže i kolem Kamenného Dvora je tajemno …

Neuvěřitelné tajemno. A neuvěřitelná energie. Dokonce zjišťujeme, že jsou tady některé kameny, jež dokáží plnit přání, stejně jako zlatá rybka. Asi tři kameny jsem si odvezl domů a teď z toho mám úplnou hrůzu. Protože když byla žena nějaká celá rozčílená z dětí a já jsem jí přejížděl tím kamenem přes srdce, tak se jí najednou zklidnil a vyrovnal tep. No, prostě to tak je. Kameny mají velikou moc, to je prokázané. Já pocházím z Rakovníka, kde žil nějaký kamenný dědek, který svážel z dalekých krajů obrovské balvany. K nim si lidé chodí nabíjet energii.

Vy jste první, komu o tom říkám. Já to všechno nyní celé sepisuji, chci tomu totiž dát nějaký smysl. A pořád se bavím s nějakými historiky, jestli je to vůbec pravda. Jedno je ale jisté, kamenem tady lidé opravdu žili. Těch pravd je mnoho. A všechno se to sem jakoby stahuje. Mě to bádání šíleně baví, jsem toho plný, ale mám i takovou vnitřní hrůzu, že jsem sáhl na něco, co se mi může vymstít nebo vrátit ve zlém.

Máte nějaký svůj oblíbený kámen?

Jeden takový mám zabalený v pytlíku. Je to voňavý kámen. Já asi vím, i proč to je. On se jakoby potí. Říká se mu nemocný kámen.
Všechno to je nesmírně zajímavé. Dokonce chceme, aby tu byl průvodce, který se to všechno naučí vyprávět. Co si budeme povídat, třeba takové horoskopy, ty mají pokračování v kamenech. Ta šutrologie je skutečně strašně zajímavá věda.