Letní prázdniny jsou bezesporu tím nejrizikovějším obdobím pro dětské úrazy. Toto období přináší dětem nejen zábavu a pohyb, ale díky prázdninovým aktivitám se každoročně zvyšuje počet jejich zranění.
„Samozřejmě jsou úrazy o prázdninách častější než v jiných obdobích roku. Letos jsme naštěstí v nemocnici nezaznamenali žádný vážný případ, který by měl fatální následky,“ uvedla mluvčí Karlovarské krajské nemocnice Zdena Marková.

Podle ní jsou nejčastějším důvodem úrazů sportovní aktivity. „Jsou to většinou děti, kterým je deset až šestnáct let, které se předvádějí a přecení své schopnosti a riskují tak svůj život. Nejčastěji jde o pády z kola nebo na in–line bruslích. Vznikají z toho pak zlomeniny rukou, nohou nebo otřesy mozku,“ sdělila mluvčí s tím, že se vyskytují také případy tonutí.

Co dělat v případě, že si vaše dítě zlomí končetinu? „Pokud dítě někde spadne a stěžuje si na bolest nebo pohybové omezení, je nejlepší navštívit okamžitě lékaře. Ten pak určí, jestli se nejedná o zlomeninu. Ta totiž často nemusí být na první pohled vidět,“ vysvětlila Marková.

Podle mluvčího krajských záchranářů Lukáše Hutty jsou letos případů zranění desítky. „Mezi nejvážnější případy patří určitě čtrnáctiletý chlapec, kterého v Chlumu Svaté Maří srazilo auto a měl vážné poranění hlavy,“ řekl Hutta. Podle něj je takových případů mnohem víc. „V Královském Poříčí skočil mladý muž do vody a poranil si při tom páteř. V lomu u Hroznětína se pak nedávno utopila čtrnáctiletá dívka,“ pokračoval mluvčí. „Při skákání na kole s kamarády jsem upadl a mám naštíplé zápěstí, do školy jdu tedy se sádrou na ruce,“ řekl desetiletý Lukáš z Kraslic.

FILIP TITLBACH