Nečekanou a pro mnohé nepříjemnou situaci musí v současné době řešit některé obce a města na Sokolovsku. Po šestnácti letech totiž končí útulek pro psy v Krajkové. V okresním regionu tak bude provozovat podobné služby pouze útulek Pavlínčina fauna ve Vítkově. Radnice, která doposud spolupracovala s krajkovským útulkem, tak bude muset řešit, kam s odchycenými zvířaty. Nabízí se uzavření smlouvy s jiným provozovatelem. V současné finanční situaci většiny městských a obecních úřadů to nebude prý vůbec jednoduché.

„Ano, končím, jsem znechucen,“ potvrdil zklamaně provozovatel útulku v Krajkové Jan Dytrych. Na otázku, co ho vedlo k takovému rozhodnutí, nechtěl nejprve odpovědět. „Nebudu vám nic říkat, nechci,“ řekl rezignovaně Dytrych. Poté přece jen v krátkosti připustil, že důvodem jsou hlavně peníze. Měl prý slíbené finanční příspěvky, které nedostal. Zájem obcí a měst o jeho služby by prý přitom byl. Někteří obyvatelé Krajkové byli zprávou překvapeni. „Slyším to poprvé. Myslím si, že by to byla škoda,“ řekla včera ráno jedna z obyvatelek obce.

Jak dále připustila, slyšela prý jen o nějakých pokutách, které měl provozovatel dostat. „Ale mělo to být pouze za nějaké drobnosti. Údajně úředníkům vadilo, že měli psi obojky. Kdyby se raději kontroloři starali o důležitější věci,“ dodala.

Provozovatel dalšího útulku pro opuštěná zvířata o situaci ví a tvrdí, že pokud by psy z Krajkové převzal, měl by plno takzvaně po střechu. „Kapacitně bych to měl zvládnout,“ řekl David Hrbáček z vítkovského útulku Pavlínčina fauna. Ten má v současné době šestačtyřicet zvířat. Kapacita jeho útulku je sedmdesát, tudíž by to měl zvládnout. „Pokud by měli psi z Krajkové skončit u mě, počítám, že jich bude maximálně kolem dvaceti, a o ty bych se postaral,“ přiblížil situaci Hrbáček.

Do budoucna plánuje útulek rozšířit o nové kotce včetně výběhu. Vše prý bude záviset na financích. „Oslovím Karlovarský kraj se žádostí o dotaci,“ nastínil provozovatel útulku. Zároveň rozeslal obcím, se kterými není v kontaktu, návrh smlouvy se svými službami.
„Mohu potvrdit, že nám přišla nabídka od provozovatele útulku Pavlínčina fauna,“ řekl tajemník Městského úřadu v Kraslicích Viktor Semrád. Jak dále upřesnil, mají na radnici jednoho pracovníka, který se problémem volně pobíhajících psů zabývá. Doposud se zvířata z Kraslic vozila do Krajkové. „Odchyty psů ve městě máme, tudíž se problémem musíme zabývat. Vzniká zde však finanční závazek, a tak se věc musí projednat a předložit příslušným orgánům,“ dodal Semrád.

Každý obyvatel by měl dle Hrbáčkova návrhu zaplatit jedenáct korun za rok, ať už psa vlastní, či nikoliv. „Za tento paušální poplatek nabízím zdarma umístění jakéhokoliv počtu psů do útulku,“ tvrdí provozovatel Pavlínčiny fauny. Psi prý dostanou pravidelnou stravu, povinné očkování, odčervení, česání, hygienu, evidenci a také vyhlášení nálezu na internetu či v médiích. Občanům se návrh nelíbí.
„Žádného psa doma nemáme a jsme v rodině čtyři. Je to sice jen přes 40 korun ročně, ale nevím, proč bych měl dotovat podobné věci, je to nesmysl,“ uvedl Jaroslav z Kraslic.