Zapomenout na obvyklou cestu z Dolního Rychnova do Březové, která křižuje silnici I/6, by měli na více než rok řidiči ze Sokolova a okolních obcí. Úsek totiž zabere těžká technika kvůli pokračování výstavby rychlostní komunikace R6, jež by měla v budoucnu spojit Karlovy Vary s Chebem. Motoristé by se tak až do poloviny příštího roku měli naučit používat jinou trasu. Ze silnice I/6 je objížďka navede do Černého Mlýna a Tisové. Dál už si pak mohou vybrat, jestli se chtějí dostat do Sokolova přes Citice nebo Dolní Rychnov. Avizovaná uzavírka by údajně měla začít platit od začátku příštího týdne.

Z druhé strany, od Sokolova, se řidiči do Dolního Rychnova dostanou. Že mají své vozidlo otočit, je upozorní až dopravní značka ´slepá ulice´. Pro autobusy, hasiče nebo rychlou záchrannou službu to ale neplatí. Těch se úplná uzavírka netýká.
„Naše občany jsme na dopravní omezení již upozornili krátkou zprávou zveřejněnou na webových stránkách města,“ poznamenal starosta Březové Miroslav Bouda. Zároveň přiznal, že navržená objížďka výrazně zvýší provoz přes Černý Mlýn. „Myslím si, že daleko náročnější to bude pro Dolní Rychnov. Březováci se totiž do Sokolova mohou dostat ještě druhou stranou, ve směru na Karlovy Vary,“ navrhl Bouda.

V okolí Březové je to tak další omezení, se kterým budou muset motoristé počítat.
„Jelikož jsem znalý místních poměrů, tak jsem svými připomínkami inicioval určitá opatření. Nakonec jsem souhlasil, aby ze směru od Karlových Varů bylo do Březové omezeno odbočení doleva. A to pro dvě silnice. Dále jsem kývl na snížení rychlosti na sedmdesát kilometrů v hodině. Na můj vkus by tu ale měla být raději nařízená padesátka. Jsou tu totiž různé výjezdy ze stavby. Samozřejmě se objevují i opačné názory, které podobné omezení zásadně odmítají,“ prohlásil starosta.

Řidiči se prý nemusejí obávat, že by nevěděli, kde a kam mají správně odbočit. Na to je včas upozorní značky. Výstraha se objeví i přímo v okolí stavby. „Za snížené viditelnosti budou pracovní místa řádně označena výstražnými světly oranžové nebo žluté barvy,“ uvedl v podmínkách pro povolení uzavírky Karel Merxbauer ze silničního správního úřadu v Sokolově.

A jak plánované omezení vnímají okolní obce? „Pro nás je důležité, že bude umožněn průjezd autobusové dopravě a složkám záchranného systému. Místní lidé mohou jezdit na I/6 ve směru na Citice, do Sokolova pak zůstává cesta stejná. Jisté komplikace to však může přinést nákladní dopravě, která jezdí do zdejší průmyslové zóny,“ sdělila starostka Dolního Rychnova Anna Klímová.

V sousedních Citicích již zvýšený provoz v souvislosti se stavbou R6 zaznamenali. Nákladní automobily, které tudy míří na nakládku, projíždějí obcí i několikrát opakovaně za sebou. „Neustále bombarduji kompetentní úřady, aby v obci snížily rychlost. Chceme další přechod pro chodce, který by byl ve směru od Tisové. Řidiči tu totiž překračují povolenou padesátku a hlavně děti, které chtějí přejít silnici, jsou v nebezpečí,“ zdůraznil starosta Citic Josef Sháněl.

M. Hloušek, R. Cichocki