Dva k domu židovského obchodníka Eduarda Kronbergera (čp. 18, dnes sídlo Policie ČR), kde byly už v loňském roce položeny čtyři kameny, a tři se objeví před obřadní síní u radnice.

Tam budou připomínat chodovského lékaře dr. Bedřicha Kettnera, jeho ženu Marianu a syna Jiřího. „Když Chodov obsadila německá vojska, uprchli Kettnerovi do Prahy a pokusili se odjet za hranice, bohužel to už nestihli. Bedřich Kettner zemřel v koncentračním táboře Mauthausenu, jeho žena Mariana a třináctiletý syn Jiří byli zavražděni v plynových komorách v Osvětimi," popsal smutné události chodovský historik Miloš Bělohlávek.

Kameny zmizelých vyrábí a po Evropě rozmisťuje německý umělec Gunter Demnig, který jich položil více než 56 tisíc v 19 zemích. „Výrobu a položení kamenů je nutné kvůli jeho velkému pracovnímu nasazení vyjednávat i více než rok dopředu. S tím souvisí i časově náročné shánění archivních materiálů a údajů o osobách, které si chceme připomenout," uvedl Bělohlávek.

Pokud vše dobře půjde, kameny s mosaznou jmenovkou budou podle něj osazeny letos v létě. „Vila, kterou nechal v roce 1928 v Chodově vystavět Bedřich Antonín Kettner a kde provozoval lékařskou praxi, dodnes stojí a sídlí v ní obřadní síň a kancelář starosty a místostarosty města," doplnil historik s tím, že právě včera, ve středu 27. ledna, celý svět uctil památku obětí holocaustu. „Včerejší den připomněl utrpení více než šesti milionů židovských obětí, jednoho milionu Romů, statisíců mentálně a duševně postižených, patnácti tisíc homosexuálů a milionů dalších nevinných obětí v době holokaustu za druhé světové války," uvedl.