Záchranáři v noci na sobotu odčerpávali vodu z dolu Jeroným. "Po odčerpání asi třímetrového sloupce vody jsme objevili tělo pohřešovaného muže. Bohužel jsme mu již nemohli pomoci," uvedl v sobotu ráno mluvčí hasičů Martin Kasal.

Hasiči následně tělo zemřelého vyprostili a transportovali z podzemních prostor dolu. "Zásah byl ukončený před druhou hodinou v noci," dodal Kasal.

Muž byl pohřešovaný od páteční půl čtvrté odpoledne, kdy byl v dole se svým kolegou na pracovním průzkumu, během kterého došlo k náhlému zaplavení části dolu. Druhý muž se dokázal z dolu dostat a zavolal pomoc. Po pohřešovaném muži pátrali hasiči, policie i pracovníci báňské služby.

Z místa zásahu, důl Jeroným. | Video: HZS KVK

"Komplikací byl špatný přístup k místě zásahu, neštěstí se stalo v neveřejné části dolu, kam je přístup po nezpevněné cestě, naší techniku jsme tam museli dostávat terénními čtyřkolkami. Vyžádali jsme si i tým USAR z Prahy, který se specializuje na vyhledávání a záchranu v sutinách," vysvětlil mluvčí hasičů. Tým USAR disponuje dle jeho slov nejen znalostmi a zkušenostmi, ale i technickým vybavením jako jsou například štěrbinové kamery.

"Propátrali jsme prostory dolu, kde oba muži pracovali, zde jsme však pohřešovaného nenašli. Zbýval tak zatopený prostor, který byl od vstupu vzdálený asi 400 metrů. Současně se tak začali připravovat jak potápeči, tak i odčerpávání vody. V dole nebylo kvůli hromadění výfukových plynů možné použít standardní čerpadla, použivali jsme proto elektrická," pokračoval Kasal. Hasiči museli také zajistit část štoly proti uvolnění a závalu.

Po odčerpání vody se podařilo anjít tělo pohřešovaného. "Celý zásah trval deset hodin," uzavřel mluvčí hasičů.

Důl Jeroným je významnou hornickou památkou dokladující úroveň hornictví v 15. a 16. století. Zájem těžařů byl zaměřen na těžbu cínové rudy. V současné době se v něm dělá rozsáhlá a nákladná rekonstrukce dolu. Prostory jsou částečně zpřístupněny pro veřejnost.

V roce 1982 nalezl František Baroch u silnice v poli propadlinu. Při jejím zkoumání zjistil, že se dostal do části starého opuštěného dolu Jeroným. Nalezl tam ručně ražené chodby i komory. Práce na zpřístupnění dolu Jeroným veřejnosti začaly v roce 1996 opravou portálu štoly Jeroným. Pro veřejnost byl důl otevřen v říjnu 2013. V květnu 2014 byly v dole Jeroným objeveny nové, dosud nepřístupné důlní prostory, které pravděpodobně pocházejí z 16. století a ve kterých nejspíš nikdo nebyl stovky let. V nově objevených částech dolu byly objeveny dvě nové komory. Jejich průměrná výška se pohybuje mezi 3 a 4 metry, šířka mezi 5 a 9 metry.