"Děláme hlavně na zakázku, dle konkrétního přání zákazníka. Jsme mu samozřejmě k dispozici s radou či našimi zkušenostmi a nápady. Popřípadě poradíme trendy, které nyní takzvaně letí nebo zapojím svou kreativitu. Hlavně mě ta práce baví, což je velmi důležité," říká v sokolovském květinářství Pampeliška jeho majitelka Milena Ficlová Slabochová.

Během našeho povídání právě pracuje na dušičkové výzdobě jednoho z jejich výrobků a práce ji od ruky. "V těchto dnech je frmol. Je to ale každý rok před Dušičkami stejné. Mezi pestrobarevnými věnci, kde ovšem hraje prim přírodní zeleň, můžete u nás narazit i na klasické dušičkové výzdoby na které jsme byli zvyklí z dřívějších let. Žádají si je zejména starší lidé," konstatuje květinářka s tím, že i ceny jsou rozmanité.

Kvíz: Poznáte místa posledního odpočinku na Sokolovsku?
KVÍZ: Poznáte místa posledního odpočinku na Sokolovsku?

"Někomu stačí výzdoba od 150 korun za malé věnečky, jiný che dražší. U těch nejdražších přání zákazníků se cena může vyšplhat na 1500 až 2000 korun. Prostě každému se snažíme vyjít vstříc. Záleží na velikosti a materiálu. Každý si vybere podle svých představ a možností. Škálu sortimentu máme velikou. Ceny se snažíme držet dole, jsme takové lidové květinářství," říká Slabochová. V prodejně moc živých věnců na Dušičky nenajdete. Je jich tu pár, zbytek jde přímo na zakázku. Lidé chtějí čerstvé a svěží a tak se dělají právě zhruba týden před Památkou zesnulých. I mezi zákazníky všech květinářství je vidět, že jsou lidé šetrnější než dřív.

"V drtivé většině jsou přáním aranže ze živého chvojí s květinami a ostatní výzdobou. Ty se spolu s dalšími živými doplňky vpichují do květináčů. Lidé, kteří chtějí ušetřit, si zase objednávají aranž z umělých květin tak, aby jim vydržela až do jara. O Vánocích zajdou na hřbitov a přidají tam například vánoční kouli," říká Slabochová.

K pestré a barevné výzdobě lidé také poslední roky kupují anděly různých tvarů a velikostí. "Andělíčci hodně letí, lidé je rádi berou. Dříve byli vidět andělé na hřbitovech jen ti od kameníků. Dnes si u mě zákazníci berou i sošky bílých andělů a zdobí jimi hroby či urnové háje," dodává Slabochová.