O zprostředkování zaměstnání a zařazení do evidence úřadu práce žádají v současné době v republice především lidé, kteří přicházejí například z oblasti maloobchodu a velkoobchodu, veřejné správy, obrany a sociálního zabezpečení, výroby kovových konstrukcí, vzdělávání, zdravotní péče nebo výroby strojů, zařízení a motorových vozidel.

"Měsíční statistiky hovoří o tom, že nejméně nových nezaměstnaných, 995, evidují v Karlovarském kraji. Naopak nejvíce se jich v červnu přihlásilo v kraji Moravskoslezkém, a to 4180," potvrdila Kateřina Beránková, tisková mluvčí Úřadu práce ČR.

V červnu pokračoval pokles podílu nezaměstnaných osob. Trh práce aktuálně ovlivňují, kromě dlouhodobě vysokého zájmu firem o zaměstnance převážně v dělnických a vysoce odborných profesích či řemeslníky, zejména sezónní činnosti. A to hlavně ve stavebnictví, v zemědělství, lesnictví, rybářství, v živočišné a potravinářské výrobě, ale také v cestovním ruchu, v pohostinství, prodeji a ve službách. Tyto práce poběží i v následujících měsících.

Ilustrační foto
Požár bytového domu v Chodově. Policista zachránil život spícímu muži

"Trh práce mohou i přes aktuální stabilizaci nadále ovlivňovat ekonomické a sociální změny, a také vývoj válečného konfliktu na Ukrajině," konstatovala Beránková.

Pokud jde o letní brigády, zaměstnavatelé prý většinou hledají krátkodobé pracovníky prostřednictvím inzerce, pracovních portálů, sociálních sítí nebo přes své stálé zaměstnance. Prostřednictvím úřadu práce nabízejí

takzvaná brigádnická místa v menší míře. Jde například o pomocné síly v pohostinství, gastronomii, prodejnách, pomocníky ve výrobě, uklízeče, v rekreačních resortech, jako jsou pokojské, číšníci a servírky, případně na koupalištích, obsluhu stánkového prodeje, v lesnictví či zahradnictví. V některých regionech se objevují pozice ve strojírenství. (roc)