Zatímco v Krásně dnes začínají stavební práce na nové školce, starosta Miroslav Kirejev stále čelí obvinění z předražení zakázky na její projektovou dokumentaci. Základní kámen nové mateřinky Pampeliška přitom sám včera dopoledne slavnostně položil. Místní se už těší na stěhování z nevyhovující staré budovy.

Výstavba nové školky přijde město asi na devět a půl milionu. „Tohle řešení vyplynulo z několika možností, které se na radnici v posledních letech objevily. Původně jsme uvažovali o rekonstrukci staré budovy školky, ta by ale vyšla na 12 milionů. Navíc starý dům stále zůstane starým domem, i když ho opravíte," vysvětloval Kirejev u slavnostního položení základního kamene. „V oblasti staré školky je vysoko spodní voda, takže by se obzvlášť prodražily izolace. Kromě toho, že ani zdaleka nevyhovuje moderním technickým parametrům, stojí navíc bezprostředně u hlavní silnice. Nová školka vznikne na odlehlejším místě, v bezprostřední blízkosti přírody. Navíc pár metrů odsud je svah Dolinka, který v zimě všichni místní využívají k sáňkování a bobování, takže to děti budou mít jen pár kroků," doplnil místostarosta Oto Wied. Variantou bylo i umístění mateřinky v Hrádečku, s tou přišlo bývalé vedení města v čele s Lenkou Sidorjakovou. „Rekonstrukci prostor rozpočtovali téměř na 39 milionů korun, a to bez pomoci z dotací. Takovou zátěž by rozpočet města nemohl zvládnout," kroutí hlavou Kirejev.

Právě Sidorjaková spolu s dalším zastupitelem Martinem Hanzalem je autorkou trestního oznámení na současného starostu. Předražením zakázky na projektovou dokumentaci měl město připravit minimálně o 87 tisíc korun. „Vnímám to jako snahu o poškození mojí osoby. Dodavatelskou společnost v soutěži vybírala regulérně ustanovená komise, vybraná firma navíc jako jediná splňovala požadavky. Ty, které byly levnější, nedokázaly zakázku splnit v termínu nebo neměly s tímto typem stavby žádné zkušenosti," hájí se Kirejev. Bude to ale muset prokázat u soudu, jinak mu hrozí až pětileté vězení.

Stavbu mateřinky zahájil starosta slavnostním poklepáním na základní kámen. Následovaly ho děti i učitelky, které už se přesunu z nevyhovující dosavadní školky nemůžou dočkat. „Jsme moc rádi, že se nakonec stavbu školky podaří zrealizovat. Přibude možností vycházek a těšíme se i na nové, moderní prostory," prozradila Zdeňka, jedna z učitelek. Město má navíc v plánu vybudovat v přiléhajícím okolí školky environmentální park s prolézačkami a dalšími prvky z přírodních materiálů. „V Karlovarském kraji by to byl teprve třetí takový park. Čekáme ale na schválení dotace ze Státního fondu životního prostředí. Rozpočtované náklady jsou tři a půl milionu, spoluúčast města by ale měla být jen deset procent," uvedl Kirejev. Dokončení parku by pak připadalo na říjen letošního roku, tedy datum, kdy by měl přibližně být spuštěn i provoz samotné školky. „Termín dokončení a kolaudace je stanoven na 31. srpna 2014. Pevně věřím, že se dodavatelské firmě podaří vše dodržet," uzavřel starosta.