Místní na ní nedají dopustit a jsou na ni pyšní. Městečko v Krušných horách se tak nejen při evropských volbách může pyšnit hned několika nej. Kromě toho, že má nejstarší urnu, je nejmenším městečkem v republice. Voličů zde bylo tentokráte čtyřiašedesát.

Hlasovaly zde však skupinky hned několika cyklistů. Rekreační sportovci sem měli o víkendu namířeno z okolních měst a tak si nechali předem vystavit voličský průkaz. Někteří z nich viděli unikátní urnu poprvé a fotili ji si na památku. teprve zde také zjistili, že se jedná o nejmenší město v republice. Hlasovací lístky voliči vhazují do dřevěné urny, která pochází z první republiky.

„Do archivu ji nedáváme náhodou. Je tam totiž stálá teplota, a tak urna nepotřebuje další péči. Před volbami ji pouze naleštíme,“ řekl starosta Přebuzi Martin Bruoth. Urnu podle pamětníků vyrobil místní truhlář. „Rozhodně bychom ji za jinou neměnili,“ shodli se při volbách místní obyvatelé.

Členky volební komise se zde ve volných chvílích nevěnovaly ani knize či křížovkám, jak je populární v jiných okrscích, ale drátkovaly skleničky a hrníčky.

Ilustrační foto
Spodní vody se po suchu srovnávají