Vybudovat malou prodejnu s širokou nabídkou dekoračních a dárkových předmětů se rozhodlo Denní centrum Mateřídouška. To provozuje sociálně terapeutické dílny v Chodově a Sokolově. Právě tady, v prostorech sokolovského domova mládeže střední školy živnostenské, včera slavnostně otevřeli zcela novou prodejnu s příznačným názvem Obchůdek u Mateřídoušky. Pro klienty dílen je to další krok, jak se naučit prezentovat svoji odvedenou práci.

„Kromě vyrábění si vyzkoušejí také sebevědomě prodávat hotové zboží a jednat se zákazníky. I to je další dobrá zkušenost, která je připraví na dobu, až se začnou uplatňovat na trhu práce. Samozřejmě ne každý bude moci někde pracovat samostatně," uvedla ředitelka Mateřídoušky Věra Bráborcová.
Lidé s mentálním postižením se v dílnách mohou pod vedením zkušených sociálních pracovníků naučit základům některých rukodělných činností. Pracují s dřevem, kovem, keramikou nebo textilem. V novém obchůdku jsou tak k dostání různé dekorace, svíčky, šperky či proutěné zboží. „Já se věnuji keramice. Momentálně vyrábím aromalampu, do níž si člověk může dát jablko se skořicí a zapálenou svíčku. Byt se pak nádherně provoní," pověděl jeden z klientů Tomáš, který se keramice věnuje již řadu let.

Terapeutické dílny fungují v Sokolově jeden rok. „V Chodově jsme s dílnami začínali dříve. Letos v prosinci to budou již čtyři roky, co jsme v nich začali prvně pracovat," poznamenala Bráborcová.