"V pondělí jsme zahájili omezený samosběr jahod. Byl možný pouze u zhruba 12 řádků u cyklostezky, které byly pokryté, a kde momentálně jahody zrají. Nedokážeme však odhadnout množství. Na dvou metrech jsou jahody červené, na dalším metru zelené. Lidem radíme ať pořádně rozhrnou rostliny, protože je déšť vyhnal vysoko a jsou bohaté na zelené listy. Nejsou na první pohled vidět. Oproti loňsku je to změna, to bylo naopak sucho. Úroda nebude tak bohatá jako loňský rok, prší a některé jahody hnijí. Za kilogram nasbíraných jahod letos účtujeme 80 korun. Lidem doporučujeme sledovat naše webové stránky, kde se dozvědí aktuální informace," říká Anna Eliášová.

Na zbylých řádcích jsou jahody ještě zelené a budou postupně dozrávat. Na loňskou úrodu nenavážou ani v Šabině na Sokolovsku.

"Samosběr jahod se u nás rozhodně konat bude, plánujeme jistě více termínů. Díky počasí je letošní sezóna opožděna, samosběr zatím ještě nezačal. V závislosti na počasí a na stavu porostu očekávejte prosím aktualizaci na našem facebooku v následujících dnech, kdy bude zveřejněn termín prvního samosběru jahod. Odhadem to může být už nadcházející víkend, ale možná až příští týden, uvidíme, vydržte prosím. Novější informace se nelze dozvědět telefonicky. Děkujeme za Vaši přízeň a Vážíme si jí. Cena samosběru pro letošní rok bude 85 korun za kilogram. Trhané jahody momentálně nebudou k dispozici," říká Tomáš Baloun s tím, že lidé musejí počítat s omezením a objednáním se dopředu.

V Odravě začal samosběr jahod. Následovat bude Šabina, kde si musejí lidé počkat | Video: Roman Cichocki

"Nechceme zažít to, co zažívají jinde v republice, kde pěstitelům lidé nadávají, protože se na ně na místě bez objednání nedostalo. Letos mohou za menší úrodu mrazíky, kdy pomrzlo až 70 procent jahod," dodal Baloun.

Ten provozuje i jahodárnu v Hroznětíně na Karlovarsku. Tam však letos a další dva roky musí půda odpočívat. Nahradí ji nové místo a to na Horním hradě. Zde jsou však jahody zasazené nově letos a samosběr bude možný až příští rok.