V pěti obcích našeho okresu bylo na kandidátce pouze jedno hnutí, a lidé tak prakticky nemuseli přijít k volbám. Přesto jich ve zmíněných okrscích přišlo kolem 40 procent, někde dokonce přes 50, což je více než v největších městech Chodov či Sokolov. Deník se zajímal proč.

Jindřichovice, Rovná, Šabina, Tatrovice a Těšovice. Tam všude neměli voliči na výběr z více stran či uskupení. Mohli pouze křížkovat své favority na jediné volební kandidátce. Přesto přišli a volební účastí zahanbili největší města regionu Sokolov, Kraslice či Chodov. Například v Těšovicích u Sokolova se volební účast přehoupla přes 52 procent. Přesto nebyl současný starosta spokojený.

„Jsme zvyklí na mnohem větší účast, kolem 70 až 80 procent. Je to věc k zamyšlení. Pokud by se přihlásilo do voleb více uskupení, pak by přišlo určitě více lidí. Byť jsme měli jedinou kandidátku, snažili jsme se na ni dát nové tváře. Některé z nich uspěly, a tak je nyní na nich, jak se k tomu postaví," řekl starosta Jiří Halberštát, který je v křesle starosty 22 let.
Další obcí, kde neměli voliči, v uvozovkách, na výběr, je Rovná. Proč tam přišli lidé k volbám? „Měli jsme jednu kandidátní listinu, ale na ní neměl nikdo nic jistého. Vyzývali jsme lidi, ať přijdou k volbám. A oni přišli a dali preferenční hlasy novým tvářím. Zároveň však svou účastí podpořili náš program do budoucna, vyjádřili s ním souhlas. Je to podle mne výraz důvěry, byť k jedinému hnutí. Ve větších městech je větší politikaření," myslí si starosta Rovné Jaroslav Janda.

Obdobně mluví i v Jindřichovicích na Kraslicku. „Myslím si, že jde o vyjádření podpory, i když jen jednoho uskupení. Také přibyly nové tváře a voliči se jim rozhodli dát preferenční hlasy," myslí si Jan Sebján z Jindřichovic.

Volební účast ve vybraných obcích:

Těšovice 52,44 %
Jindřichovice 46,38 %
Tatrovice 45,52 %
Šabina 41,31 %
Rovná 34,09 %
----------------------------------------
Kraslice 31,09 %
Sokolov 28,28 %
Chodov 23,06 %