Na schránkách u panelového domu se už objevují i jejich vizitky. Včera přitom uprchlíci cestovali do okresního města, aby si vyřídili potřebné dokumenty a formality. „S několika rodinami jsem mluvila, někteří umí trochu německy, další slušně ovládají angličtinu," řekla včera Deníku na ulici před panelovým domem jedna z obyvatelek domu. V očích jí bylo vidět, že s rodinami s malými dětmi soucítí. Neskrývala ale i pochybnosti. „Zatím je tu naprostý klid, uvidíme, až přijdou další imigranti," dodala. Poukázala právě na to, že další byty se v současné době připravují a dorazit by měly další desítky uprchlíků.

Podle informací Deníku zamířila do Klingenthalu na popud německé vlády zatím necelá dvacítka imigrantů. Starosta Thomas Hennig minulý týden informoval svého českého kolegu, starostu Kraslic Romana Kotilínka, že v první vlně bude v Klingenthalu ubytována asi třicítka utečenců. Podle zemské vlády by jich ale mohlo být v těsné blízkosti hranic ubytováno podle klíče jednoho imigranta na sto obyvatel až 90. „Máme připraveno celkem 34 bytů," uvádí vedení klingenthalské radnice a připouští, že cítí nervozitu některých místních obyvatel.

A to převážně v reakci na události v jiných částech Německa, kde dochází k výtržnostem, krádežím a k sexuálním útokům ze strany uprchlíků. Řada místních je zatím však ve svých soudech opatrná. „Nemyslím si, že by se tady situace nějak dramatizovala, nebude jich tu tolik jako jinde v Německu. Situaci bedlivě sledujeme a věřím, že u nás se nic radikálně nezmění," řekl včera další z obyvatel Klingenthalu Thomas P.

Další lidé ale obavy neskrývají. „Když jsem se dozvěděl, že budou v našem městě uprchlíci ubytováni, koupil jsem si na obranu plynovou pistoli. Člověk nikdy neví, zvlášť když vidí, co se u nás děje," řekl další z dotázaných. A obdobně mluví i jedna z místních žen. „Zhrozila jsem se, když jsem viděla, co se dělo v Kolíně nad Rýnem a Hamburku, a tak mám pochopitelně strach. Neznám jejich kulturu a myšlení. Teď je tady jen pár uprchlíků, ale pro jistotu jsem si pořídila pepřový sprej, bez kterého ven nevyjdu."

Situaci v Klingenthalu bedlivě sleduje i česká strana. Žádná opatření se ale podle starosty Kotilínka zatím nechystají.
„Uvidíme, jak bude vše vypadat třeba za půl roku, až se imigranti v příhraničí aklimatizují," sdělil.