Lidé si přitom neuvědomují, že teplota v uzavřeném autě na slunci rychle stoupá. „Nechat dítě či zvíře zavřené v autě je nezodpovědné, následky mohou být fatální,“ varuje mluvčí krajských hasičů Martin Kasal.

Slunečné počasí a venkovní teploty atakující letní třicítku mohou udělat z uzavřeného auta past s velmi vážnými následky. Každou minutu stoupá ve vozidle vnitřní teplota až na neúnosnou mez. Záchranáři tak velmi důrazně varují před ponecháním zvířat, či dokonce dětí uvnitř uzavřených aut. „Za poslední týden zasahovali hasiči v Karlovarském kraji u tří případů, kdy bylo nutné otevřít uzavřené auto a vysvobodit psa či dítě. Ve všech uváděných případech se ale nejednalo o lehkomyslnost, ale o problém zabouchnutí auta i s klíčky uvnitř a pomoc hasičů si na místo přivolali bez zbytečného zdržení sami rodiče uvězněných dětí.“

V Chebu na parkovišti u jedné z tržnic si nešťastnou náhodou zabouchla řidička auto i s klíčky od vozu uvnitř, v autosedačce zůstalo v autě i malé dítě. Venkovní teplota byla téměř třicet stupňů Celsia, řidička okamžitě přivolala pomoc. Hasiči byli na místě za několik málo minut od zavolání a zjistili, že dítě je zatím v pořádku. „Celou dobu se nás ptala, zda postupovala správně, jestli to není zbytečné, volat hasiče, jestli to není nějaké zneužití. Ujistili jsme ji, že zavolat pomoc je to nejsprávnější řešení,“ uvedl velitel zásahu.

Stejný případ se stal v Karlových Varech. Na parkovišti u obchodního domu zůstalo v zabouchnutém autě na slunci asi osmiměsíční miminko. Řidička neváhala v parném počasí ani chvilku a rovněž zavolala na tísňovou linku. Hasiči tentokrát museli zvolit násilný vstup do auta, kdy rozbili jedno boční okno, tak aby se mohli dostat do vozidla a vysvobodit malé dítě. Poslední případ se stal v Habartově na Sokolovsku, kde zůstal v autě uvězněný pes. Majitel rovněž zavolal na pomoc hasiče. Při čekání na pomoc ale každému připadá čas jako nekonečný, majitel nakonec nevydržel čekat až na příjezd sokolovské jednotky, sám rozbil jedno boční okno, aby se mohl dostat dovnitř a psa vysvobodit.

Pokud se komukoliv stane, že zabouchne auto a uvnitř zůstane dítě či zvíře, a nemůže sám během několika málo minut sehnat náhradní klíče od auta, radí záchranáři neotálet a ihned zavolat na místo pomoc, a to na kteroukoliv tísňovou linku. „Čas zde hraje klíčovou roli a každá minuta navíc může významně ohrozit dítě či zvíře uvnitř auta,“ dodal Kasal.