Většinu z obyvatel Šindelové na Kraslicku tvoří chataři. Někteří z nich dnes ráno sledovali své teploměry s protaženými obličeji. Teploměr totiž spadl ráno pod bod mrazu. Místní dobře ví, že pro tuto oblast jakou Šindelová je, jsou podobné teploty normální. Mrazy jsou výsadou zdejšího reliéfu krajiny, kdy čtveřice údolí končí v oboře, kde má své meteorologické přístroje zdejší pozorovatel počasí Rudolf Kovařík. Ten však lidi uklidňuje a říká, že nyní přijdou mnohem teplejší dny.

„Dnes jsme naměřil ve dvou metrech nad zemí minus 0,9 stupně Celsia a při zemi minus 1,4," říká Kovařík. Do obory totiž přiteče více studeného vzduch než stačí odtéct. Napomohl tomu i studený vítr, který v posledních dnech proudil.

Jak Kovařík upřesňuje, za 40 let co v Šindelové sleduje počasí, pouze čtyřikrát v červenci nepřišel mrazík. "Byly to roky 1977, 1998, 2007 a 2009. Většinou proto, že šlo o deštivé měsíce," říká.

A co nás čeká v nejbližších dnech? "Místní si už zvykli, že si vždy takzvaně odkroutíme podobný výkyv a pak by mělo přijít něco lepšího. Nejinak tomu bude i nyní. V pátek vyšplhají teploty až na 24 stupňů Celsia, v sobotu 22 - 26 a v neděli 24 – 28 stupňů. Víkend byl mělo být jasno až polojasno, v neděli ojediněle bouřky," říká Kovařík.

A další týden by mělo být ještě lépe. Ten by měl podle Kovaříka koketovat s letními až tropickými teplotami. Na Karlovarsku by tropická třicítka měla dorazit na přelomu týdne.
Houbaři mohou zůstat klidní. V lese ranní mrazíky nehrozí, tam se drží teplota zhruba o pět stupňů vyšší než u měřící stanice v Šindelové. Stejně tak tomu je například i u obecního rybníku, který je o pár stovek metrů výše než zmíněné údolí.