Jak hluboko sáhneme příští rok do kapsy kvůli spotřebě pitné vody a dalším službám poskytovaným vodohospodářskými společnostmi?
Sokolov má již druhým rokem pro lidi dobrou zprávu. Zatímco loni historicky poprvé nezdražila voda, letos dokonce poprvé v historii zlevnila. Podle místostarosty Sokolova Karla Jakobce je z hlediska Sokolova vývoj cen velmi pozitivní. „Je to spíše symbolické zlevnění, ale už toho dosáhnout je složitý úkol," říká Jakobec. Loni byla cena vody 95,96 koruny za metr krychlový včetně DPH a letos činí 95,74 koruny za metr krychlový. Přesto je to jedna z nejvyšších cen v republice. Co se týká vstupů, tak pokles spotřeby vody se zastavil a kleslo stočné.

„Povodí Ohře také zdražilo surovou vodu, což bylo pro nás překvapení," konstatoval Jakobec. Největší položka, která podle něj zatěžuje ceny vody, je nájemné. To zůstalo stejné jako v předchozích letech. „Když porovnávali lidé ceny vody před 10 až 15 lety a argumentovali, že v některých obcích to mají o třetinu levnější, tak z 90 procent to bylo dané tím, že oni nepožadovali nájemné ve výši odpisů. Starostové tedy zajišťovali cenu vody na úkor budoucnosti. Neopravovalo se, vodovodní vedení se nevyměňovalo a podobně. V Sokolově naopak toto bylo zajištěné," říká Jakobec.

Ten zmínil i fakt, že výroba vody na Sokolovsku bude vždy dražší než ve zbytku republiky. Z nádrže Horka se musí voda čerpat přes vodojemy a je zde velká spotřeba elektřiny. „Také odběr vody nebude nikdy takový jako například v lázeňských Karlových Varech. Tam navíc ze Stanovic teče do drtivé většiny míst voda samospádem," srovnává Jakobec. Provozovatelem na dalších pět let je stávající Vodohospodářská společnost Sokolov.

Vodárenské společnosti CHEVAK Cheb se i nadále daří snižovat tlak na nárůst cen vodného a stočného. „Oproti předpokladům z minulých let stoupne cena za vodu na Chebsku pro rok 2016 nakonec pouze o 1,50 koruny na metr krychlový bez DPH, tedy o 1,72 koruny s DPH. Za vodné a stočné tak zaplatí zákazníci od 1. ledna částku 74,00 korun za metr krychlový bez DPH, což bude 85,10 koruny s DPH. To představuje meziroční navýšení o 2 procenta. Cena v roce 2015 činila 72,50 koruny bez DPH, tedy 83,38 koruny za metr krychlový s DPH," oznámil předseda představenstva společnosti Steffen Zagermann.

Nové sazby vodného a stočného na rok 2016 schválili zástupci Vodohospodářského sdružení obcí západních Čech, jehož členem jsou i Karlovy Vary. Na území sdružení je cena vody účtována již od roku 2002 ve dvousložkové formě. První část ceny tvoří pohyblivé složky, počítané podle skutečné spotřeby. V roce 2016 se pohyblivé složky vodného i stočného zvýší každá o 57 haléřů. Celkem tedy budou odběratelé za odebraný a odkanalizovaný metr krychlový vody platit 65,07 Kč včetně DPH.