„Městské technické služby Sotes ji pak využijí k údržbě městské zeleně. Štěpka ze stromečků a z dalšího kácení a prořezávek pokryje většinu potřeb města," řekl vedoucí péče o veřejnou zeleň Sotes Martin Talíř. Vánoční stromky sváží Sotes zhruba dva týdny, postupně je ukládá na hromady v areálu a pracovníci je pak najednou proženou drtičkou. V pátek to bylo odhadem 15 kubíků. Celkem zpracují okolo 30 kubíků vánočních stromečků.

„Bohužel ne všichni odloží stromeček po Vánocích ke kontejnerům, kde je můžeme sebrat a odvézt. Někdo jej nacpe rovnou do kontejneru, což dělá problémy popelářům, a navíc stromky zbytečně skončí na skládce. Někdo jej zase pohodí někde stranou a my je nenajdeme," řekl Talíř.

Dřevní štěpka z vánočních stromečků ale nemůže být využitá všude. Používá se hlavně na záhony. Na dopadové plochy na hřištích se využívá kvalitnější štěpka ze silnějších větví. „Lidé by si jinak stěžovali, že mezi štěpkou jsou větvičky a jehličí a že se o to děti píchnou," doplnil Talíř.

Na údržbu záhonů většinou používají štěpku z vánočních stromečků i lázeňské lesy v Karlových Varech. V Chebu končí stromky na kompostárně v Chocovicích. (čtk)