Nepatrně mezi nimi převažovali chlapci. Mezi nejoblíbenější jména, která rodiče vybírali, patří mezi chlapci Jakub a Jan, mezi dívkami letí Eliška.

“Jsou to dva pozitivní signály najednou. První, že se situace pomalu vrací do normálu a druhý, že zájem o porody v Sokolově celý rok přetrvává,” říká primář sokolovské porodnice Vladimír Velický. Z celkového počtu narozených dětí bylo 403 chlapců a 392 dívek, ze kterých drtivá většina přišla na svět přirozenou cestou.

“Pokud to zdravotní stav ženy dovoluje, vždy upřednostňujeme přirozený porod a následný bonding, který bereme jako naprostou samozřejmost,” vysvětluje Velický s tím, že dlouhodobě počet porodů přirozenou cestou v Sokolově výrazně překračuje 80 procent a bez takzvaného nástřihu proběhne dokonce téměř 90 procent z nich. A to i přesto, že průměrný věk rodiček v posledních letech spíše roste.

Lyžařský areál Krajka v Kraslicích
Vlekaři nemohou zaručit bezpečnost lyžařů a tak končí sezonu

Na cestě k přirozenému porodu pomáhá v Sokolově ženám jak individuální přístup sokolovských porodníků i porodních asistentek, tak pomoc v rámci krátkodobých i dlouhodobých předporodních kurzů. “Vedle toho nabízíme ženám konzultace s našimi lékaři a porodními asistentkami, aby se i prvorodičky měly možnost na vše v klidu a dostatečně připravit. Stejně tak s nimi spolupracujeme po porodu, kdy máme připravené třeba kurzy masáže kojenců, nošení dítěte v šátku, nebo cvičení po porodu,” vypočítává Velický. Velký zájem pak je ze strany maminek také o možnost půjčování různého vybavení, jako jsou novorozenecké postýlky nebo monitory dechu.

Nejvíce porodů v roce 2021 měla sokolovská porodnice hned v lednu, kdy tam přišlo na svět rovných 99 dětí. Váhově byl rozptyl mezi narozenými dětmi od 820 až po 5150 gramů. “V obou případech šlo o chlapce a shodou okolností se oba porody odehrály v květnu,” vzpomíná lékařka Barbora Müller. Dramatický byl především první z nich, kdy hoch přišel na svět už ve 27 týdnu těhotenství akutním císařským řezem. “Naštěstí všechno dobře dopadlo, chlapec byl po porodu čilý a vitální, ale z důvodu nezralosti jsme ho následně letecky přepravili do fakultní nemocnice v Plzni. A dnes je z něj zdravý a spokojený kojenec.”

Podobně složitých příběhů přitom sokolovští porodníci loni zažili řadu. Například když přijali ženu s velmi nepříznivým porodnickým nálezem. Miminko v neukončeném 20. týdnu totiž mělo odhadovanou váhu kolem pouhých 350gramů. “Vzhledem k extrémní nezralosti miminka jsme zavedli veškerou dostupnou terapii a udrželi ho v děloze do 23. týdne, kdy už byl možný překlad na vyšší pracoviště. Narodilo se ve 24 týdnu, dnes se má čile k světu a od maminky máme opravdu krásnou zpětnou vazbu,” popisuje doktorka Müller s tím, že v podobných případech si sokolovští porodníci velmi cení i skvělé spolupráce s perinatologickým centrem v Nemocnici Most.

Chodovská radnice
Chodovský expres začne jezdit v únoru. Stanoveny jsou už ceny jízdného

Díky téměř osmi stovkám příběhů se šťastným koncem tak Sokolov také přispěl do loňské celostátní statistiky jmen. Vůbec nejčastějším jménem roku 2021 bylo u chlapců Jakub, kterých bylo 23, v těsném závěsu Jan, kterých se v Sokolově narodilo 21. Dívkám pak jednoznačně loni dominovala Eliška, kterých v tamní porodnici přišlo na svět rovných 19.

Mezi novinky, které rok 2021 přinesl ženám v sokolovské porodnici, pak bylo zavedení porodních stoliček, židličky na bylinou napářku a také pravidelná setkání s personálem, která získala příznačný název Na kafíčko s čápem.

Porodnice byla v Nemocnici Sokolov otevřena v 60. letech minulého století v pavilonu D. V roce 1996 byla přestěhována do nově vybudovaného Pavilonu E. Rozsáhlá rekonstrukce porodních sálů proběhla v roce 2015, kdy vznikl moderní porodnický trakt a pro rodičky se nová porodnice otevřela o rok později. Další rozsáhlá rekonstrukce proběhla v roce 2017, kdy se modernizovalo oddělení šestinedělí a novorozenecké. Ženy po porodu si mohou užívat komfortní a funkční prostory nejen při, ale i po porodu. Oddělení šestinedělí má kapacitu 14 lůžek, všechny pokoje mají vlastní sociální zázemí a k dispozici jsou tři nadstandardní pokoje a jeden rodinný pokoj. Se sokolovskou porodnicí je přitom spojena řada zvučných jmen a významných osobností. Mezi slavné sokolovské rodáky patří například sourozenci Adéla a Dalibor Gondíkovi, moderátor Aleš Cibulka, hokejista Lukáš Mensator, nebo tenistka Markéta Vondroušová. V poslední době tam porodila svého syna například moderátorka Martina Gavriely, a hned dvě ze svých dětí v Sokolově přivedla na svět i známá blogerka a influencerka Kamila Šikl Křečková.

Nemocnice Sokolov vznikla jako městské zdravotnické zařízení v roce 1846. Už v roce 1911 ji ale z kapacitních důvodů nahradila nemocnice nová, vybudovaná na vrchu Hart, která se tam nachází dosud. "Dnes patří Nemocnice Sokolov mezi páteřní zdravotnická zařízení v Karlovarském kraji a poskytuje jak akutní, tak plánovanou péči v širokém rozsahu, od základních oborů, až specializovanou oční kliniku. Od roku 2017 je nemocnice součástí skupiny Penta Hospitals CZ. Ta zahrnuje šest nemocnic, ambulantní služby, síť specializovaných center péče o pacienty s Alzheimerovou chorobou – Alzheimer Home, a je tedy jedním z nejvýznamnějších poskytovatelů zdravotnických služeb v České republice," řekl mluvčí skupiny Penta Hospitals Vladislav Podracký.