Kde máme parkovat? Častá otázka, která dorazila na sokolovskou radnici tolikrát, že už ani nemá cenu to počítat. Vedení města se brání, že problém řeší. Uprostřed velkých sídlišť toho však moc nevymyslí. Výjimkou je chystaná stavba nového parkoviště na zelené louce. Jde o jednu z posledních vhodných ploch. Posledním řešením jsou parkovací domy. Jejich stavba je však velmi drahá.

Platit, či nikoliv?

Podle sokolovské radnice každé rozhodnutí ohledně parkování hodnotí občané negativně. Parkoviště na sídlištích chtějí, nikoliv však na úkor zeleně. Parkovat v centru chtějí také, ale zadarmo. Město proto vybralo některé lokality, kde lze zanechat vozidlo s parkovacím kotoučkem. „Negativní ohlasy jsou k realizaci nových parkovacích ploch ve vnitroblocích obytných budov na úkor zeleně, ale i k označení parkovacích míst jako parkoviště s parkovacím kotoučem," řekla mluvčí radnice Dagmar Mašková.
Jsou však i tací, kteří volají po placeném parkování v centru. Mají tak jistotu, že volné místo skoro vždy najdou.
„Mám připomínku k parkování na parkovišti u sportovní haly naproti integrované střední škole. Ptám se, zda by se některá parkovací místa mohla vyhradit na parkovací automaty. Během školního roku v dopoledních hodinách je zde nemožné zaparkovat," ptá se jedna z řidiček.
„O vyhrazení parkovacích míst a zavedení parkovacích automatů uvažujeme, celou situaci musí ale posoudit odpovědné orgány," odpovídá místostarosta Sokolova Karel Jakobec.
Co občanům naopak v centru vadí, je placení u polikliniky. I když zde hodina stojí pět korun, považují to někteří z pacientů za hyenismus.

Sídliště

Vlastní kapitolou jsou sokolovská sídliště. „Teď po znovuotevření supermarketu došlo k tomu, že tam nelze zaparkovat. Pokud mi chce město odpovědět, že tam po 20. hodině můžu zaparkovat, tak ať mi řeknou, kde mám parkovat do té doby, aniž bych dostala pokutu od akčního policisty," stěžuje si u starosty Helena Pollnerová. Další z řidiček se přidává.
„Kde máme parkovat na sídlišti Michal, hlavně v okolí ulic Mánesova, Alšova, Slavíčkova? Zaparkovat tady ve večerních hodinách je nadlidský výkon, a jakmile si zaparkujete na místo, které by nemělo nikomu vadit, už máte výzvu od městské policie na zaplacení pokuty! Doufám, že se tato situace bude nějak řešit," rozčiluje se další z řidiček. Vedení města tvrdí, že problémy s parkováním řeší takřka neustále.

Řešení

„V poslední době situaci intenzivně řešíme. Rozšířili jsme plochy pro parkování v ulici Kosmonautů, dokončujeme stání v ulici Alšova, budeme navazovat ve spodní části ulice Švabinského a v tuto chvíli je vybírán dodavatel na stavbu záchytného parkoviště v prostoru mezi Mánesovou ulicí a silnicí R6. V tomto a příštím roce tak přibude několik set parkovacích míst," slíbil místostarosta Sokolova Karel Jakobec.
V roce 2015 se plánuje další rozšíření u nejvyššího věžáku v ulici Slavíčkova. Tím se ovšem možnosti dalšího rozšiřování parkovišť výrazně sníží. Pro další období lze počítat pouze s nárůstem v počtu desítek parkovacích míst. I do budoucna bude tento problém neřešitelný.

Počet automobilů

Za posledních deset let stoupl počet osobních automobilů v ORP Sokolov téměř o dvacet tisíc. „V případě města Sokolov je to tedy asi jedna třetina zmiňovaného počtu a je jasné, že pro tolik automobilů dostatek parkovacích míst nikdy nebude," dodal Jakobec.
Řešením je podle něj výstavba parkovacích domů, což jsou investice v desítkách i stovkách milionů korun. Znamenalo by to prý velmi výraznou spoluúčast žadatelů o parkování. „Ve srovnatelných městech se jedná o částku zhruba 1000 korun na měsíc," dodal Jakobec.