Jedna bude ve spodní části města, v ulici Jednoty a druhá na sídlišti Michal v ulici Závodu Míru. Výrobci takovýchto zastávek nabízí řadu možností včetně wifi připojení zdarma. To však Sokolov odmítl.

"Nové chytré zastávky budou mít zobrazení jízdního řádu, LCD panel pro zobrazení informací, reklamy, počasí nebo kvality vzduchu. Chybět nebude ani integrovaná kamera, tlačítka SOS a možnost komunikace například s městskou policií, zásuvka na 230 voltů, USB koncovka, defibrilátor či lékárnička. Co se rozhodlo město do zastávek neumístit jsou dávkovač dezinfekce a volně přístupné wifi. Zastávka bude připojena k elektrické síti a vypomáhat bude i solární panel," potvrdil místostarosta Sokolova Jan Picka.

Veřejnou wifi na zastávkách město nechce, protože se obává, že by se z místa stalo shromaždiště lidí. Autobusová zastávka by tak podle vedení města ustoupila jiným věcem.

Záchranu historické Dvorany v Lokti ocenil Národní památkový ústav
Záchranu historické Dvorany v Lokti ocenil Národní památkový ústav

Cena jedné zastávky je 25 tisíc eur plus náklady na dodání a instalaci. Tím, že město má zmíněné požadavky, může se cena lišit. Instalaci by chtělo město zrealizovat ještě do konce tohoto roku. Původně měly být chytré zastávky tři, ale v ulici Rokycanova nakonec nebude. Místo prý nevyužívá tolik cestujících jako na zbylých dvou. Během stavby nedojde k žádnému omezení autobusových spojů, je však nutné počítat s tím, že v místě budou dočasně chybět přístřešky, které lze využít v případě nepříznivého počasí a také je nutné v místě dbát zvýšené opatrnosti. Hotovo má být do konce letošního roku. Zastávky je mimo jiné totiž nutné připojit na potřebné sítě a jsou vyžadovány větší stavební úpravy než u klasických zastávek.

Město nechalo také vyměnit 38 přístřešků na autobusových zastávkách. Ty staré a dosloužilé nahradily nové jednoduché hliníkové konstrukce.

„Byla škoda, když máme pěkné autobusy MHD, že tomu neodpovídaly zastávky. Proto jsem o náhradu starých usilovala,“ řekla místostarostka Sokolova Renata Oulehlová.

Do Kraslic zamíří i kapela Roháči
Betlém, živá zvířata i Ježíškův pošťák. V Kraslicích oslaví začátek adventu

Každý modul nese vlastní díl skleněné výplně tak, aby v případě poškození byl vyměněn jen poškozený díl. Po celé délce přístřešku je v jeho vnitřku umístěna segmentová nerezová lavice. V případě bočnic je na nich umístěna opěrka z akátového dřeva s transparentní ochrannou lazurou.

Každá skleněná výplň bude také opatřena barevnými polepy, aby se předešlo nárazům ptactva do této plochy. Grafický návrh polepů koresponduje se symbolem města, tedy sokolem a dalšími prvky. Informace v kruhových podkladech reagují vždy na místo, které je v okolí konkrétní zastávky. A tak se například u kláštera lidé dozvědí, že kostel sv. Antonína Paduánského ukrýval dvě krypty. Polep na zastávce v ulici Závodu míru vedle Penny zase prozradí, co předcházelo tomu, než se z koupaliště Michal stalo jezero.