Od konce února je kvůli napadení Ukrajiny Ruskou federací v České republice více jak 100 tisíc ukrajinských dětí a proto se brněnské Sdružení přátel Jaroslava Foglara se svolením Skautské nadace Jaroslava Foglara rozhodlo přeložit do ukrajinštiny 17 příběhů Rychlých šípů. Dále přidat příběhy Rychlé veverky v kresbě Pavla Čecha a 13 bobříků v kresbě Libora Baláka a celé to dát do komiksového sešitu. Jeho součástí je i dvojstrana o pobytu Jaroslava Foglara a jeho oddílu, pražské Dvojky, na Podkarpatské Rusi v roce 1938. Sešity jsou zdarma distribuovány ukrajinským dětem, aby se seznámily s tímto českým fenoménem.

"Muzeum Sokolov se připojilo k této iniciativě a pomáhá zajišťovat distribuci sešitů v rámci Karlovarského kraje. Rozhodli jsme se také udělat malou propagační výstavku v rámci svojí Galerie za sklem, tedy ve výkladních skříních bývalé čítárny městské knihovny, která nyní čeká na transformaci v muzejní kavárnu," říká ředitel muzea Michael Rund.

Ilustrační foto.
Ukončená těžba uhlí se opět rozjíždí. Přibude i bateriové úložiště

Aby měli návštěvníci sokolovského zámku co nejpestřejší nabídku, mohou podle ředitele kromě stálé výstavy, expozice sokolovského zlatého pokladu a zámeckého sklepení nyní o prázdninách také navštívit v prvním patře zámku výstavu Retro a v přízemí výstavu o historii policejních sborů na Sokolovsku.

"A jako bonus zdarma a malá upoutávka k projektu Rychlé šípy, v překladu Švidki strili, je vystaveno 20 panelů formátu A3 a pod nimi knihy Jaroslava Foglara a další předměty s ním spojené," dodal Rund.

Výstavka je přístupná do konce srpna od středy do neděle od 9 do 17 hodin. V pondělí a úterý buď na požádání nebo pokud je otevřená mříž brány.

V případě předchozí domluvy na telefonním čísle 736 762 755 nabízí ředitel muzea Michael Rund krátkou komentovanou prohlídku výstavy pro skupiny, ale i pro jednotlivce. Na zmíněném čísle se také zájemci dozvědí, kde mohou získat Rychlé šípy v ukrajinštině.