Posprejovaná omítka domu, zastávka nebo domovní dveře pomalované barevným graffiti, rozkopnuté odpadkové koše, poničené lampy veřejného osvětlení. Nejen tyto, ale i bezpočet dalších přestupků proti veřejnému pořádku a majetku řeší města a obce ve spolupráci s Policií České republiky na Sokolovsku. To vše kvůli vandalům.

„Vandal nebývá jen typicky nedisciplinovaný občan se sklonem k devastaci. Není výjimkou navenek zdánlivě slušný jedinec, o němž jeho nejbližší netuší, jakou úchylku skrývá,“ popisuje nejčastější pachatele velitel Městské policie (MP) v Chodově Josef Kertész. Míní, že úspěšnost dopadení těchto osob z pohledu městské policie je dobrá. „Každý rok vyřešíme několik desítek vandalských přestupků. Většinou se vyřeší dohodou o náhradě škody a udělením blokové pokuty. U některých činů se však bohužel nepodaří zjistit pachatele, a ti pak zůstanou nepotrestáni,“ informuje Kertész.

Bitvu s vandaly zaznamenává i město Loket. „Nemyslím si ale, že jsme v této otázce nějak výjimeční, i když k posprejování sochy Krista na Robiči je jistě zapotřebí značná dávka odhodlání a sebezapření,“ uvádí loketský starosta Jaroslav Hlavsa.
Tomu prý spíše než vandalové vadí party náctiletých. „Anonymní tlupy teenagerů pohazující odpadky a nedopalky i na těch nejupravenějších místech. Občas zaslechnu myšlenku, že ekologie je tématem mladé generace, tak nevím,“ říká Hlavsa.

Opravy po vandalském řádění mnohdy stojí až desetitisíce korun. „Pro město je vandalismus velmi drahý, stejně jako pro ostatní fyzické i právnické osoby. Přestože způsobenou škodu v žádné statistice nevyhodnocujeme, určitě přesahuje více než sto tisíc korun ročně,“ vysvětluje Kertész.

V Chodově jsou hojně frekventovanými prohřešky vandalů především graffiti na nových omítkách domů. To už poslední dobou rozčiluje i místní obyvatele. „Pamatuji si na nápis na domu kousek od městského úřadu. Bylo tam napsané ´Kocábe i na tebe dojde´. Takové věci mě štvou, když se ničí opravené domy a zdi, které vypadaly pěkně. Zastávám ale i druhý pohled. Pokud si vandalové vyhlédnou dejme tomu starý most, který po posprejování vypadá s graffiti lépe než předtím, určitě nemám nic proti,“ myslí si Pavla Fraňková z Chodova.

Prevenci v ničení veřejného i městského majetku spatřují zástupci měst, občané i policie obzvláště v kamerovém systému. Ten byl například v Chodově pořízen již v roce 2004 a Ministerstvo vnitra ČR na zařízení poskytlo dotaci 1,4 milionu korun.
„Kamery jsou pohyblivé a často se používají k přímému monitorování kritických míst. Obraz ze všech kamer se nepřetržitě nahrává, lze jej zpětně prohlížet a poté se po čtyřech až pěti dnech automaticky přemazává novým záznamem. I vandalové ale někdy vědí, kde kamery jsou, a tuší, co asi mohou vidět. Páchají proto často své nezákonné chování mimo záběry kamer,“ uzavírá za MP Chodov Kertész.

K. Šujan