Alarmující počet vandalských útoků zaznamenává policie a vedení Nového Sedla. Poničené vlakové nádraží, hřbitov nebo třeba rozbité lavičky. To jsou jen některé okruhy vandalského působení, jež v poslední době Novosedelské skutečně šokují.
„Jako každé letní prázdninové období dochází v našem městě ke zvýšenému tvoření skupin, hloučků dětí školního věku, které jsou venku až do pozdních nočních hodin. Potom příležitostně ničí zařízení města, jako jsou například lavičky či odpadkové koše,“ říká velitel Městské policie v Novém Sedle Roman Tvarůžek. Upozorňuje na zvýšený pohyb vandalů obzvláště na místním vlakovém nádraží. „Dochází tam k poškozování vnitřních prostor,“ upřesňuje Tvarůžek. „Je to tady opravdová hrůza. Co na to jiného říci?“ komentovala stav vestibulu nádraží jedna z cestujících.

„Pokaždé to tady nechají opravit a ti novosedelští grázlové to stejně za chvíli zase počmárají a poničí,“ pohoršila se i oslovená zaměstnankyně nádraží.
České dráhy, kterým budova nádraží patří, ovšem sdělily, že o řádění vandalů doposud nemají žádné informace. „Nikdo nám to ještě jako majiteli objektu neohlásil, zaměstnanci nádraží ani policie. Samozřejmě se tímto problémem začneme zabývat,“ přislíbila regionální mluvčí Českých drah Radka Pistoriusová.
Vedení města upozorňuje i na další přestupky. „Udělali jsme například nový park ve spolupráci s občanským sdružením Nový kurz. A teď už to tam důkladně místní mládež a obyvatelé, kteří inklinují třeba k narkomanům, ničí. Nacházíme zde i injekční stříkačky,“ sdělil Milan Bauman z Městského úřadu Nové Sedlo. Podle něj se dramatický stav nevyhnul ani městskému hřbitovu.

„To je nejbolestnější situace především pro starší občany. Márnici už ani nezamykám, protože vandalové by ty dveře stejně vypáčili. Pravidelně tam též vždy někdo převrhne pomník nebo něco rozbije,“ říká Bauman. Samotní návštěvníci pietního místa jsou řáděním nenechavců rovněž znechuceni.
„Já se sem dokonce bojím chodit takhle sama, i přes den,“ uvedla přímo na hřbitově jedna z dotázaných důchodkyň. Městští strážníci se už rozhodli pro razantní opatření. „Snažíme se preventivně působit v rámci zvýšených pěších hlídek ve vytypovaných lokalitách města,“ říká Tvarůžek.

„Vemte si, že třeba jedna lavička stojí více než tři tisíce korun, koš kolem dvou tisíc. A takovéto věci se kupují zbytečně, protože ti lumpové to okamžitě zdemolují. Proto už například nové lavičky nekupujeme,“ upřesnil Bauman. Ten míní, že v Novém Sedle funguje takzvaná veřejná služba, jejíž činnost napomáhá opravovat, co vandalové rozbijí.

„Prosadil jsem v radě města její zavedení a k dnešnímu dni má padesát lidí, kteří uklízejí celé město. Většinu těch lidí tvoří narkomani a alkoholici. Město vlastně může a nemusí zřizovat veřejnou službu. Pro nás jsou to ale zadarmo pracovní síly, a občané z města to samozřejmě vidí, že i tihle lidé, kteří jsou v hmotné nouzi, se snaží pracovat a začlení se do pracovního návyku,“ uzavřel Bauman.

K. Šujan