V Městských sadech v Kraslicích se rozmáhá vandalismus. Upozorňují na to nejen pořadatelé tamních festivalů, ale také členové Spolku přátel města Kraslice. Právě ti v sadech renovují památky.

Ve 20. století byla v sadech zbudována lesní kaple, která dostala pojmenování Lesní zbožnost. Byl to jakýsi oltář, v němž se tyčil dřevěný kříž se sochou Krista, obestavěný cihlovým obloukem. V současnosti se o něj stará Spolek přátel města Kraslice, který se ho snaží uchovávat v původní podobě. I přesto se ale Lesní zbožnost opakovaně stává obětí vandalismu. Socha Krista má například uražené ruce. „Snažíme se o údržbu kříže, ale většinou někdo přijde, posprejuje ho nebo jinak poškodí, a pak se můžeme snažit od začátku. Je to památka Kraslic, ale to mládež nejspíš nechápe,“ komentovala členka Spolku přátel města Kraslice Anna Žáčková. Podle jejích slov bylo kolem oltáře zasázeno deset okrasných tújí, které byly později neznámými pachateli vytrhány a naházeny na sráz pod ním. Nyní je zde vysázen pámelník a členové spolku doufají, že keře nebudou nikoho iritovat natolik, aby je musel znovu vytrhat.
Spolek chtěl Lesní zbožnost obohatit, a proto byla o kus dál postavena vývěska s legendou, psanou v češtině a v němčině. Bohužel ani ta nedopadla o nic lépe. Při jednom z koncertů v městských sadech byla nástěnka rozštípána na kusy a později našli její zbytky poházené nedaleko oltáře.

V cihlovém oblouku se odnepaměti tyčí dřevěný kříž se sochou Krista, ta byla ale v minulých měsících též poničena vandaly. „Tělo Ježíše Krista bylo ještě předtím zrestaurováno, aby vydrželo povětrnostní podmínky v sadech, ale nakonec bylo stejně poškozeno a posprejováno. Nyní na jeho místě stojí kříž s Ježíšem bez rukou,“ dodává Žáčková. Odstranění sprejů je prý složité a nákladné.

Lesní zbožnost není jedinou zničenou památkou v městských sadech. Na cestě k ní je k vidění pomník zakladatele sadů Karla Preisse, který je též posprejován. „Je to strašný pohled. Vandalové hatí práci těch, kteří sadům věnují svůj volný čas,“ uvedl kapelník Horalky Josef Novotný. Sám byl svědkem, kdy odpadkové koše byly v sadech poházeny ze stráně. „Některé byly dokonce podpálené,“ doplnil.

Spolek přátel města Kraslice je nespokojen s devastací památečních míst v Kraslicích, ale zatím se nepodařilo nikoho chytit při provádění trestné činnosti. „Bohužel dokazovat páchání vandalismu je pro policisty velice složité. Nicméně i v městských sadech hlídkují,“ uvedla tisková mluvčí sokolovské policie Andrea Kávová.

E. Polanská