Vánoce v Karlovarském kraji budou s jistotou bez sněhu. A vypadá to, že na blátě bude i příchod nového roku. Kvůli absenci sněhu odhlašují lidé pobyty na horách. Bezradní jsou i vlekaři. Naopak silničáři očekávají klidnější svátky.

 „Na Štědrý den nebude sněžit ani ve výše položených oblastech. Navíc teploty budou neobvykle vysoké," říká jednoznačně Rudolf Kovařík z klimatologické stanice v Šindelové.
„Při vyjasnění během svátků by dokonce mohla rtuť teploměru vyšplhat až na 11 stupňů. Takové teplo na Vánoce nepamatuji už roky, i když svátky byly bez sněhu i v uplynulých letech," doplnil.

Vlekařům v Krušných horách je jasné, že na Vánoce rozhodně sezónu nezahájí. Černý scénář si zatím nepřipouští. „Nicméně pokud nám uteče období Vánoc a přelom roku, tržby následně stěží doženeme. Jde totiž o nejsilnější období, kdy na hory zavítají tisíce lidí," říká vlekař z horské Bublavy na Sokolovsku Jiří Lhota. „Bedlivě sledujeme počasí u nás i ve světě a věříme, že udeří alespoň mrazy a my budeme moci zasněžovat. Stačí nám pouhé dva dny mrazů a budeme schopni skiareál zasněžit," doplnil.

Taktéž pro provozovatele a majitele hotelů či penzionů je chybějící sníh a teplo vráskou na čele. Lidé houfně ruší pobyty. Nejen ty silvestrovské, ale téměř polovina návštěvníků Krušných hor sem nakonec nehodlá dorazit ani k oslavě vánočních svátků. Tato slova potvrzuje také vedoucí božídarského hotelu Zelený dům Pavel Matějka. „Silvestra a Vánoce jsme měli téměř zaplněné, některé rezervace měli stálí klienti i tři čtvrtě roku dopředu. U nás v hotelu během posledních dvou týdnů zrušilo své příjezdy k oslavě Štědrého dne čtyřicet procent z nich. Pobyt na konci roku u nás zrušilo již dvacet procent klientů."

Stejné informace má vedoucí Matějka také z ostatních hotelů v horském městečku. „Na leden a termíny jarních prázdnin se rezervace zastavily. Kapacita ještě zdaleka zaplněná není, lidé se bojí, že by si přivezli lyže zbytečně," dodal Pavel Matějka.


Kvůli teplému počasí očekávají klidnější svátky silničáři, kteří drží zimní pohotovost už od listopadu. „Sem tam vyjíždíme pouze kvůli námraze, která v některých úsecích překvapuje řidiče," hlásí hlavní dispečer krajských silničářů Josef Bulka. Předpokládá, že díky teplotám nad nulou se zcela jistě ušetří tuny posypových materiálů.
„Místo úklidu sněhu se nyní můžeme věnovat jiným pracím, které se nestihly. Jde například o prořezávky stromů kolem silnic," doplnil.